Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Smysly u psů

Smysly u psů
Smysly u psů jsou velmi důležité. Všechny smysly umožňují psovi přijímat informace od okolního prostředí.
První dva týdny po porodu jsou mláďata slepá. Oční víčka jsou slepená a nepropustí žádné světlo. Ve třetím týdnu již se začínají rozvíjet všechny smysly. Zrak a sluch umožní první kontakt s vnějším prostředím. Pes s pomocí smyslů rozvíjí svou inteligenci a zkoumá okolní prostředí.

Čich
Pes má nejlépe vyvinutý čich. Čichové schopnosti se liší mezi jednotlivými plemeny a dokonce i mezi příslušníky stejného plemene. Faktem je, že pes vyvinutý vynikající čich, daleko za hranicemi lidských schopností. Proto se psi cvičí pro celou řadu aktivit jako je: vyhledávání drog, munice nebo pohřešovaných osob, i pro vyhledávání lanýžů, které mohou být ukryty až 30 centimetrů pod zemí.

Pachové centrum v mozku je u psů mnohem rozvinutější než u lidí. Čichové sliznice jsou uspořádány po celé délce psího čenichu. Odhadem povrch čichové sliznice psa činí okolo 140 cm 2 (u dospělých lidí je to asi jen 3 cm2). Počet smyslových buněk v čichové sliznici je mnohem větší než u člověka. Člověk má asi 5 milionů a pes 125-220 milionů smyslových buněk v čichové sliznici.

Sluch
Psi mají také velmi dobře vyvinutý sluch. Pes slyší na 4 x větší vzdálenost než člověk. Rozsah sahá až na 50000 Hz. Psi také vnímají ultrazvuk, vysokofrekvenční zvukové vlny. Psí uši mají asi 17 svalů, které jim umožňují, aby uši vždy otočili směrem ke zdroji hluku. Všechny druhy psích píšťalek jsou založeny na schopnosti vnímat zvuky, které lidské ucho neslyší (např. ultrazvuk nad 20000 Hz).
Péče o uši psa
Uši je nutné často kontrolovat. Zdravý pes má ucho růžové. V uchu nemá být ušní maz. Ušní maz lze čistit suchým bavlněným hadříkem. Samozřejmě musíte být velmi opatrní při čištění, nesmíte zajet do hloubky uší, do sluchovodu.

Vid
Pes vidí dobře. Zrak je přizpůsoben především k identifikaci rychle se pohybujících zvířat. Pes rozezná barvu, rozliší mezi odstíny červené, fialové a modré. Ve tmě vidí lépe než člověk, protože na sítnici má vrstvu, která silně odráží světlo.
Zorné pole se liší u jednotlivých plemen a závisí na tvaru hlavy a polohy očí. Celkový pozorovací úhel je 250 – 290 stupňů.

Péče o oči psa
Oči a uši psa musí být udržovány v čistotě. Oči je nutné čistit jemně pomocí vlhké vaty.

————————————————————————————————–
Vhodné granule Acana – pro štěňata: acana puppy large breed, pro dospělé psy acana adult dog a pro starší psy acana senior.

Comments are closed.