Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Rakovina u psů

Rakovina u psů
Rakovina je onemocnění, při kterém se množí nádorové buňky a produkující zhoubné (maligní) nádory. Maligní forma – nekontrolované množení nádorových buněk a růst rakovinné tkáně. Buněčné dělení je vlastně normální biologický proces, ale dělení na nádorovou buňku se stává abnormální.

Příznaky rakoviny u psů:
Primární příznaky závisí na typu rakoviny a její progresi.
Mezi nejčastější příznaky patří:
– abnormální otok a růst tkáně
– rány, které se nehojí
– hubnutí
– ztráta chuti k jídlu
– krvácení
-potíže jíst a polykání
– potíže s dýcháním
– obtíže při močení

Příčiny rakoviny u psů
Rakovina u psů je poměrně časté onemocnění a roste s jejich věkem. Dalo by se říci, že je stejně běžná u psů jako u člověka. Rakovina je příčinou úmrtí u poloviny zvířat ve věku nad 10 let. Je známo, že obezita má určitý stupeň vlivu na tvorbu nádorů. Hormony také hrají důležitou roli při vzniku některých typů rakoviny. Není dosud známo, zda na vývoj nádorů mají také vliv genetické faktory.

Typy rakoviny u psů
Rakovina kůže
nádory, které se tvoří na kůži jsou časté u starších psů. Většina kožních nádorů u psů je benigní.

Rakovina dutiny ústní u psů
Rakovina dutiny ústní u psů je poměrně častá. Změny jsou viditelné na dásních, časté krvácení, zápach z úst a obtíže při krmení. Ve většině případů je to rakovina maligní formy. Lymfom je běžný typ rakoviny u psů. Identifikována je zvýšením jedné nebo více lymfatických uzlin. Při této formě rakoviny je nejúčinnější chemoterapie.

Rakovina varlat u psů
Je poměrně vzácná u psů. Tyto nádory jsou léčitelné většinou chirurgicky. Kastrace snižuje pravděpodobnost rakoviny varlat.

Rakovina mléčné žlázy
Často se vyskytuje v maligní formě a rychle se rozšiřuje do jiných tkání, nejčastěji do plic. Touto formou rakoviny trpí nejčastěji nemocné feny ve věku 8 až 10 let. Může se objevit i dříve, v některých případech dokonce i ve dvou letech věku. Léčba tohoto typu rakoviny je chirurgická a je úspěšná pouze v případě, že se rakovina nerozšířila do dalších tkání.
Rizika se sníží na 0,05%, v případě, že je fena sterilizována před prvním dnem porodu. Pokud se sterilizuje mezi prvním a druhým porodem, pravděpodobnost se sníží na 8%, v případě, že se sterilizuje po druhém porodu, tak se riziko sníží na 26%. Toto procento se zvyšuje s každým dalším porodem.

Rakovina kostí u psů
Obvykle se vyskytuje u velkých plemen psů. Nejčastějším místem výskytu jsou kosti končetin v blízkosti kloubů. Příznaky tohoto onemocnění jsou trvalé kulhání a otoky dolních končetin.

Léčba rakoviny u psů
Léčba závisí na typu rakoviny. Některé druhy rakoviny lze léčit. Nicméně je velmi důležité včasné odhalení. Jen veterinář může stanovit správnou diagnózu. Pes by měl být důkladně zkontrolován fyzicky. Veterinář provede laboratorní analýzu. Moderní technologie také umožňují CT. Pro diagnózu je také používán ultrazvuk.

Existuje několik metod léčby:
– Může být léčena pomocí selektivních látek, které způsobí smrt rakovinných buněk.
– Můžete jít o chirurgické odstranění nádoru. Nádor je možné v některých případech zcela odstranit.
– Ozařování nádoru.
Tyto metody mohou být kombinovány.

————————————————————————————————–
Kloubní výživa Alavis – přípravky alavis 5, pro koně je vhodný alavis msm, další alavis pro koně je například alavis triple blend.

2 Comments

  1. Dobrý den.
    Mám psa yorkšírského teriéra jsou mu čtyři roky. Dnes jsme našli že má u zadečku světle červený vystouplý flek. Pořád si to líže a strašně funí. K veterináři zajdeme hned jak tam bude. Myslíte, že by to mohla být rakovina? Poraďte prosím co mám dělat než tam bude veterinář.
    Děkuji.

  2. Dobrý den,
    těžko říct, může to být cokoliv, ale myslím, že rakovina bude jedna z posledních možností. Hlavně pejskovi zabraňte v olizování, nebo si tam vytvoří ještě navíc zánět kůže. a pak hned zajděte k veterináři.