Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Mozková mrtvice u psů

Doporučujeme kvalitní granule Calibra a zdravé pamlsky calibra joy.
————————————————————————————————–

Mozková mrtvice u psů
Co je mozková mrtvice?
Mrtvice nastane, když je zabráněno průtoku krve do určité části mozku. Pokud mozek nedostane kyslík a živiny, které potřebuje, pak se mozkové buňky poškodí nebo začnou umírat. Jsou-li buňky pouze poškozené, mohou se někdy také obnovit. Nicméně buňky, které zemřely, se již neobnoví. To znamená, že tato část mozku zastaví odesílání informací do jiné části těla, které řídí, například. mluvení, myšlení, nebo chůze.

Typy mrtvice u psů
Existují dva hlavní typy mrtvice. Nejběžnější (ischemie) způsobená krevními sraženinami nebo zužemi tepnami, které zásobují krví mozek. Sraženiny zabrání průtoku krve do určité části mozku, a tím brání přísunu kyslíku a živin do mozkových buněk.
Druhá nejčastější mrtvice (krvácení) nastává, když prasklá tepna způsobuje krvácení do mozku. I v tomto případě, se zastaví přívod kyslíku a živin do mozkových buněk.

Známky mrtvice u psů
– projeví se na jedné straně těla (pes má hlavu na stranu)
– občasné problémy s dýcháním a polykáním
– opožděné reakce
– zmatenost
– nereaguje na povely
– špatná orientace

Léčba mrtvice u psů
Nejúspěšnější léčba cévní mozkové příhody je v případě odpovídající zdravotní péče během prvních tří hodin po objevení příznaků. Podávají se léky na odstranění krevních sraženin. Škody způsobené při mrtvici lze minimalizovat, ale musíte dostat psa k lékaři do tří hodin. Během mrtvice může pes upadnout do bezvědomí, mdloby, začne zvracet, slintat… Vždy okamžitě vyhledejte veterináře.

————————————————————————————————–
V boji proti klíšťatům Vám pomůže foresto obojek nebo frontline combo pro psy.

6 Comments

 1. Dobrý den mám 4letého mopsíka zachráněného z množírny který byl v dočasné péči u známé a přestal žrát i pít měl kašel a rýmu.na doporučení vet.lékaře byla navrhnuta změna prostředí a zjištěna insuficience srdce a nasazen Fortekor 5mg 1/2tbl denně.Po týdnu normálního venčení krmení zčal lítat po bytě jak splašenej a následně padat na levou pulku těla a narážet do věcí jako když je slepý.Já jako zdravotní sestra si myslím že prodělal mozkovou mrtvici veterinář po prohlídce tvrdí že je to artroza kyčlí a neco utržené na zadní tlapce.Pes sice pije a žere ale venku padá uplně a zustane ležet čurá v leže i kaká vleže.Chci se zeptat co s tím mohu dělat?Předem moc díky za odpověd.Šánová Zuzka

 2. Dobrý den,
  mrtvička to každopádně být může, ale z té se psi většinou velmi rychle vzpamatovávají. Také by to ovšem mohl být nějaký nádor v mozku. Určitě by bylo vhodné provést řádné neurologické vyšetření včetně CT nebo MRI. Doporučila bych Vám kliniku Jaggy, tam jsou specialisti. A v případě, že by to bylo chirurgicky řešitelné, tak Vám operaci udělají tamtéž, včetně následné rehabilitace.

 3. Dobry den, chtela jsem se zeptat, co by mohlo byt memu pejskovi. Cely den byl v poradku, létal, hral si, jedl i pil a vecer kdyz uz jsme sli spát se zniceho nic zacal trepat a nemohl chodit, po nejake dobe to ustalo a uz je zase vporadku. Dekuji za odpoved.

 4. Dobrý den,
  křeče u psa mohou mít různé příčiny např. porucha mozku či nervů, otrava, snížená hladina glukózy v krvi nebo porucha jater. Pokud se bude záchvat opakovat nejlepší je ho zaznamenat na video a zajít za veterinářem, který po podrobném vyšetření dokáže určit příčinu, a tak zahájit adekvátní terapii.

 5. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co by to mohlo být, dnes ráno mě vzbudilo jak měl nás pejsek nějakej záchvat, ležel a nohama jakoby běhal ve vzduchu asi po dvou minutách se nám ho podařilo probrat, od té doby furt chodí po místnostech tam a zpátky všelijaký trasy, venku jsme s ním byli tam se normálně vyvenčil, když si chce lehnout tak kňourá (jak kdyby ho něco bolelo).Normálně jí, pije.. Ze začátku hůře chodil, po cca hodině co chodí, tak je chůze už docela dobrá- vyběhl i schody.. nepřijde mě ale že by měl nějak zvlášť ochrnutou jen jednu stranu, takže mrtvička to asi nebyla.. děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,
  pokud je Váš pes už starší mohla by ho trápit artróza, ale existuje i řada jiných příčin. Měli byste zajít za veterinárním lékařem, aby ho podrobně vyšetřil.