Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Kloubní onemocnění u koček

Kloubní onemocnění u koček
Osteoartróza je jedním z nejčastějších onemocnění pohybového aparátu u lidí i zvířat. Často se kloubní onemocnění u koček objeví nepozorovaně, pravděpodobně souvisí s vysokou pohyblivostí a s větší toleranci k probíhajícím patologickým procesů.

Jak často trpí kočky onemocněním kloubů?
Obecně platí, že je velmi obtížné diagnostikovat výskyt artrózy u koček. Vzhledem k tomu, že kočky velmi účinně zakrývají příznaky onemocnění, je nejúčinnější použití RTG při určení kloubních problémů. Na rentgenu jsou vidět změny, které by mohly naznačovat přítomnost artritidy. Až 61% koček ve věku 6 let nebo starší postihují změny typické pro artritidu (alespoň v jednom kloubu). V současné době je však osteoartróza diagnostikována pouze u 9% nemocných koček.

Existují plemena koček náchylná na výskyt osteoartrózy?
Tuto otázku je těžké zodpovědět, ale nemoc je poměrně častá u koček himálajských, perských a siamských.

Jaké jsou příčiny a příznaky osteoartrózy u koček?
Příčinou jsou změny kloubní chrupavky (během růstu nebo v průběhu stárnutí zvířete) a případná poranění kloubů. Kloubní chrupavka hraje klíčovou roli v přenosu váhy na končetiny. Pokud chrupavka začíná ztrácet vodu, přestává být pružná, ztrácí sílu a schopnost nést nápor. Tak dochází ke ztuhlosti a bolesti. Kočky velmi účinně skrývají obtíže, musíte pozorovat nespecifické příznaky jako snížená aktivita, osamělý život, neochota skákat nebo tuhá chůze a kulhání. Některé z těchto příznaků může způsobit například onemocněním dolních močových cest. Proto je nutné provést RTG diagnostiku.

Jaká preventivní opatření můžeme přijmout?
Je obtížné hovořit o prevenci tohoto onemocnění. Kočky jsou mnohem lehčí než zvířata než psi středních a velkých plemen. Podávejte vhodné granule pro kočky. Měli byste kočičku vždy chránit před nadměrným zatěžováním kloubů, tj. před nadváhou a obezitou. A snažit se zabránit zranění či zlomenině.

Jaké vitamíny a minerály podávat pro obnovu kloubní chrupavky?
Osteoartróza je zákeřná nemoc, která poškodí chrupavku a neexistuje způsob, jak obnovit je. Můžete se pokusit o zpomalení změn a za tímto účelem mohou být podávány různé typy živin – jde o sloučeniny tzv. chondroprotektiva, která chrání chrupavku. To jsou sloučeniny, které se vyskytují u zdravých kloubů. Účinnost je potvrzena u lidí i u zvířat.

Comments are closed.