Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Výživa březí kočky a výživa koťat

Výživa březí kočky a výživa koťat
Březost je jedinečné období v životě koček a vyžaduje mimořádnou péči, zejména mimořádnou výživu. Vlastní příprava správně vyvážené stravy pro březí kočky je velmi obtížná. Krmivo musí obsahovat bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály.

Co zahrnuje veterinární péče o březí kočky?
Ultrazvukové vyšetření březích koček se provádí dvakrát (ve 4 a 6 týdnu ). Během březosti omezte návštěvy veterináře na nezbytné minimum, aby se zabránilo zbytečnému stresu kočky. Také bychom neměli zapomínat na vážení březích samic alespoň jednou týdně. Pokud kočka najednou ztratí chuť k jídlu nebo se všimnete vaginálního výtoku, musíte jít hned k veterináři.

Jaké jsou potřebné živiny pro březí samice?
Kočka, jako absolutní masožravec, vyžaduje vyváženou zdravou stravu v každé fázi života. Správná strava zaručí, že bude dobře připravená na vrh. Od 2 týdnů březosti podávejte kočičce krmivo pro koťata. Tyto potraviny obsahují nejvyšší procento bílkovin a tuků nezbytných pro řádný vývoj plodu. Od čtvrtého týdne je vhodné doplnit krmivo o vitaminové a minerální doplňky, které obsahují aminokyseliny jako taurin. Pokud se rozhodnete pro vlastní přípravu stravy pro kočku, měli byste si uvědomit, že musí obsahovat vysoce kvalitní proteiny a musí být lehce stravitelné. Používejte různé druhy masa: kuřecí a krůtí, telecí, libové hovězí maso, ryby, králíka, jehněčí. Dalším výborným zdrojem bílkovin a vápníku je tvaroh. Vynikajícím zdrojem sacharidů může být rýže, těstoviny, mrkev, zelené fazolky. Ale jejich přebytek může způsobit nadváhu u březí kočičky. Kočka musí mít stálý volný přístup k čerstvé vodě. Jídla by měly být podávána několikrát denně.

Jak dlouho by koťata měla pít mateřské mléko?
Odstavení je velmi důležitý moment života kočky. Koťata by měla být krmena mateřským mlékem tak dlouho, dokud si sami nepřejdou na pevnou stravu (suché krmivo pro koťata namočte ve vodě nebo mléce). Obvykle tato doba nastává mezi 6. a 10 týdnem. Proces odstavení probíhá přirozeně. Krmení končí, když koťata zcela přejdou na pevnou stravu.

Co když koťata nemohou přijímat mateřské mléko?
Jsou situace, kdy koťata nemohou přijímat mateřské mléko. Pak je nutné krmení umělým mlékem. Na trhu existuje mnoho mléčných náhražek, složení je velmi podobné přírodnímu mléku. Bohužel neobsahuje protilátky, které chrání koťata před infekcemi během prvních týdnů života. V prvním týdnu života jsou koťata krmena šestkrát denně. Ve druhém týdnu 4krát. Od třetího týdne lze podávat suché krmivo namočené v umělém mléce.

Jak určit denní dávku potravin pro starší koťata?
Nejlépe je podávat hotové krmivo určené pro koťata. Jeho složení je dobře vyvážené, avšak různá plemena koček mají specifické preference. V dospělosti podávejte již granule pro kočky.

Comments are closed.