Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Vakcíny a infekční onemocnění u psů

VAKCÍNY A INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ U PSŮ
PROČ JE DŮLEŽITÉ OČKOVÁNÍ IT?

Na infekční nemoci každý rok zemře velké množství psů všech věkových kategorií. Úmrtí by mohlo velmi snadno zabránit včasné a řádné očkování.
Vakcíny, které jsou k dispozici u veterinářů, poskytují ochranu proti nejčastějším onemocněním, se kterými se v Evropě setkáváme: mor, parvoviróza, leptospiróza, infekční hepatitida a infekční kašel.
Neočkovaní psi při jsou rizikem. V prvních týdnech po narození je štěně chráněno protilátkami z mateřského mléka. Tato ochrana postupně klesá. Proto se obraťte na veterinárního lékaře s prosbou o radu ohledně očkování. Váš veterinář vám poradí, jaké očkování je vhodné.

Jak vakcíny fungují?
Vakcíny stimulují obranný systém k produkci ochranných protilátek. Ty pak tělo chrání proti specifickým chorobám. Ochrana bohužel nevydrží po celý život a je nutné přeočkování.

Infekční nemoci u psů
Psí mor

Psí mor často způsobuje úmrtí nebo trvalou invaliditu (u neočkovaných štěňat). Obvykle je přenášen přímým kontaktem s infikovaným psem. První příznaky jsou vysoké horečky, rýma, suchý kašel a průjem. Může následovat dehydratace, úbytek na váze a neurologické příznaky. Existuje pouze malá šance na přežití, jde o nejzávažnější onemocnění u psů. U psů, kteří přežijí, ale často zanechává následky v podobě poruchy nervového systému.

Parvoviróza
Parvoviróza byla poprvé pozorována v pozdních sedmdesátých let, kdy si epidemie vyžádala život většího počtu psů. Šíří se přímým kontaktem s infikovaným psem nebo jeho trusem. Virus může přežít v prostředí po dobu několika měsíců. Postihuje psy všech věkových kategorií, ale častěji umírají mladí psi. Způsobuje náhlý nástup příznaků jako je horečka a těžký krvavý průjem.

Infekční hepatitida
Infekční hepatitida psů je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kontaktem s nakaženými psy. Způsobuje poškození jater, ale také řadu respiračních infekcí. Těžké případy často končí smrtí. Očkování snižuje přenos nemoci, protože psi, kteří přežijí, mohou být přenašeči nemoci.

Leptospiróza
Leptospiróza je bakteriální infekce, která postihuje především játra a ledviny. Nemoc se šíří přímým kontaktem s infikovanou močí (např. u pouličních lamp). Těžké případy mohou být fatální nebo vedou k trvalému poškození ledvin. Leptospiróza může být přenosná na lidi.

Infekční kašel
Není život ohrožující. Příznaky jsou: hrubý, suchý kašel a rýma. Příznaky mohou trvat několik týdnů.

————————————————————————————————–
Vhodné granule Calibra – pro štěňata: Calibra Puppy, pro dospělé psy calibra adult large breed a pro starší psy calibra senior.

Comments are closed.