Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Rakovina u zvierat

Rakovina u zvierat
Rakovina je vždy vážny dôvod na obavy. Avšak existujú spôsoby liečby, ktoré môžu mať pozitívny účinok a zvyšujú kvalitu života zvieraťa.

Čo je to rakovina?
Rakovina je jednou z najčastejších príčin úmrtí u psov a mačiek. To bolo potvrdené štúdiami v Spojených štátoch, ktoré ukázali, že najčastejšou príčinou úmrtia psov nad 10 rokov je rakovina. V súčasnej dobe už je možné rakovinu u psov a mačiek dobre rozpoznať a liečiť. S nádorom by sa malo zaobchádzať ako s chronickým ochorením.

Aké druhy rakoviny sú u psov a mačiek najčastejšie?
U súk ide zvyčajne o nádory mliečnej žľazy. Približne 50% všetkých nádorov prsníka u súk je malígny, môžu metastázovať do iných orgánov. U mačiek je viac ako 80% nádorov mliečnej žľazy malígny. Riziko rakoviny prsníka znižuje včasná sterilizácie. Ak je uskutočnená pred prvou ruji, riziko nádorov mliečnej žľazy je len 0,05%. Sterilizácia medzi prvou a druhou ruji znižuje riziko na 8% medzi druhou a treťou na 25%. Keď už hovoríme o sterilizáciu, za zmienku stojí, že odstraňuje tiež riziko vzniku rakoviny reprodukčných orgánov (maternica) a pyometry.

Má rasa a vek vplyv rozvoj rakoviny u psov?
Áno, niektoré druhy rakoviny sú častejšie u niektorých plemien psov. Napríklad boxeri sú náchylní na rakovine kože a nemeckí ovčiaci na rakovinu sleziny. Na druhej strane, psy veľkých a obrích plemien, ako rotvajler a dogy sú náchylní k nádorom kostí. Pokiaľ ide o vek, tak nádory sa objavujú častejšie u starších zvierat, (starších viac ako 10 rokov).

Aké príznaky môžu ukazovať na rakovinu u psov?
Toto ochorenie je veľmi zložité. Príznaky rakoviny môžu byť rôzne, napr anémia (chudokrvnosť), úbytok na váhe, zvracanie.

Aká je liečba rakoviny?
Spôsob liečby závisí na mnohých faktoroch. Všeobecným pravidlom je, že ak je nádor jeden bez metastáz, môže byť odstránený chirurgicky. Avšak ak sa nádor chová expanzívne, potom sa používa chemoterapia. O vhodnej forme liečby rozhoduje veterinárny lekár na základe diagnostických testov. Je veľmi dôležité, odhaliť nádor u psa alebo mačky čo najskôr. Podpornú úlohu v liečbe zohráva správne krmivo pre psov . Všeobecne sa odporúča používať u zvierat s rakovinou krmivá s vyšším obsahom tukov a bielkovín.

Sponsor rubriky krmivo royal canin.

22 Comments

 1. Dobrý den, chtěla bych znát názor na rakovinu štítné žlázy u psa.
  Jedná se o malého černého knírače, stáří 8 let. Dnes mu byl nádor diagnostikován díky zánětu okolo nádoru. Dle veterináře je nádor malý
  a ohraničený, nicméně dle cytologie zhnoubný. Jako léčbu zvolil lékař antibiotika a cytostatika a stanovil další vyšetření k vyloučení metastáz.
  Je tento typ nádoru operovatelný? Děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den,
  nevím konkrétně kde se ten nádor nachází, ale většinou se tyto nádory dají chirurgicky odstranit. Problémem je, že štítná žláza je poměrně malý orgán a musí se dát pozor, aby se při operaci neodstranila i příštitná tělíska, která jsou životně důležitá. Po Případné operaci by Váš pejsek musel brát doživotně hormony štítné žlázy. Na druhou stranu, tyto nádory celkem dobře reagují na chemoterapii nebo i ozařování a proto bych se zas tak rychle do nějaké operace nehnala.

 3. Dobrý den,
  u staršího kocourka nám byl nalezen nádor ze spodu pod jazykem. Prosím o radu co je možné v tomto případě dělat. Vet nám žádnou alternativu nenabídl. Je možný v tomto případě chirurg. zákrok? Popř. jak zmírnit projevy „otoku“ jazyka, aby mohl kocourek jíst a pít. Co byste nám doporučili? Nepředpokládáme úplné uzdravení, ale chtěli bychom mu aspoň poskytnout co nejlepší péči jak jen to půjde. Děkuji za radu.

 4. Dobrý den,
  chirurgické odstranění nádoru by bylo možné. Ale záleží na tom, kde přesně se nádor nachází a jak je velký. Problémem u těchto nádorů v dutině ústní je to, že bývají zhoubné. To znamená, že i po odstranění je velká pravděpodobnost růstu nového nádoru. Jediné co se dá dělat je tlumit bolest, případně i zánět, dávat mu jídlo, které nemusí moc kousat. Dala by se vyzkoušet i chemoterapie nebo ozařování, ale to je finančně velmi náročné a dostupné jen na větších klinikách.

 5. Dobrý den , náš miláček kočičí má jednu obrovskou bouly na krčku .Teť se jí oběvila na druhé straně další ,jednu oběvil pan doktor u lopatky a další dvě pod koleny . Z 90-ti procent rakovina . Máme jít na operaci ? Nebude to proní velký šok ? Je zatím v poho, dobře žere i si hraje.

 6. Dobrý den, mám psa Beagla 7 let starého, před dvěma roky se mu udělal u penisu pastruk a pod ním bulka tak půl centimetru, nezvětšovala se. Po roce se jen zakulatila (jakoby obrostla tukem). Během dalšího roku jsme prodělali kastraci, kvůli zvětšené prostatě a měsíc a půl na to operaci kolene. Psíkovi se měsíc po poslední operaci struk jakoby nabobtnal ale bulka zůstala stejná. Může se jednat o rakovinu? Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý deň, môjmu psovi – Argentínska doga (5 rokov) zistili že má rakovinu kože II. až III. stupňa. Nádor mu vybrali, ale nemohli rezať aj okolie lebo mu cez labku išla dôležitá cieva. Teraz sme mu objednali lieky Masivet, bude brať každý deň dve tabletky. Ak sa mu bude nádor opakovane vracať budú mu musieť amputovať labku. Ale na koži sa mu začali tvoriť chrasty z ktorých ide krv a robia sa mi ranky po koži…na labkách sa mu tiež robia rany (vyzerá to ako popáleniny), tečie mu z nich krv mokvá mu to a aj ho to bolí. Najprv sme si mysleli že to má alergickú reakciu na jedlo, ale dostáva len granule už 5 rokov tie isté (Royal Canin). Už neviem čo mu mám na to dávať aby mu tie rany zmizli a neboleli ho. Ďakujem

 8. Dobrý den,
  tyto léky fungují na mastocytom velmi dobře, tak snad zaberou i Vám. Ale pokud má Váš pejsek takovýto problém, tak s ním určitě zajděte k veterináři, tány se budou muset ošetřit a budete muset dávat antibiotika.

 9. Dobrý den,
  bohužel si nedovedu představit, co vlastně Vašeho pejska trápí. Takže pokud máte obavy, že by se mohlo jednat o něco vážnějšího, tak neváhejte a navštivte Vašeho veterináře.

 10. Dobrý den,
  bohužel nevím, jak stará ta Vaše číča je. Ale pokud má ty boule velké a ještě se zvětšují, tak bych neváhala a určitě s ní zašla k veterináři a operaci bych zvážila. Pokud jich má víc, tak se pravděpodobně stejně nebudou moct vzít všechna najednou, ale asi bych do té operace šla.

 11. Dobry den chtela sem se zeptat mam vykastrovanou fenku yorksirskeho teriera jeji 6 roku je vykostrovana 5 roku a pret dvema tydnamase ji objevylo na priseod pipiny k prvnim cecikum ma na obou stranach natekle ty zlazy chtela sem se zeptat co by to mohlo byt dekuju za odpovet

 12. Dobrý den,
  mohl by to být pouze zánět mléčné žlázy, ale také by to mohl být nádor. Určitě bych Vám doporučila, abyste zašla k veterináři, aby fenku pořádně prohlédl.

 13. Dobrý den,mám kocoura modrého brita je mu 14,5 roku a doposud byl bez problémů.Pod krkem se mu dělala velká hnisavá boule nevíme od čeho.Poškozená kuže odpadla a teď tu ránu bez kůže léčíme na doporučení lékaře tzv.višnákem obsahující dehet.Zašít to nešlo,protože je ta rána kulatá, léčba ale moc nepokračuje a už jsou to 3 týdny. Existují ještě jiné hojivé masti které by urychlily granulaci a zacelení rány? Moc děkuji za odpověď

 14. Dobrý den,
  v ordinaci se nám velmi osvědčila mast Alaptid, je skoro zázračná a tyto velké defekty hojí velmi dobře, i cena je přijatelná. Pak existuje i sprej Aptus Sentrx Spray, také velmi účinný, ale cena se pohybuje o dost výš než u Alaptidu.

 15. Dobrý deň,našej sučke/stredoázijsky ovčak,má 13 rokov/ minulý rok vyrástol nad ľavým zadnym stehnom malý výrastok,ale tento rok začal rýchlo rásť,momentálne je už v tvare tenisovej loptičky.Môže to byť rakovina?Je lepšie jej to odtrániť alebo nechať?Nemôže to mať po odstránení rýchly koniec?Ďakujem pekne za radu,Milena.

 16. Dobrý den,
  pravděpodobně se o nějaký nádor jednat bude, ale takhle pouze podle popisu Vám nejsem schopná říct, jestli to bude něco zhoubného nebo ne. V každém případě je lepší to odstranit co nejdříve. Pokud to roste rychle mohla by mít fenka velmi brzy například potíže s chůzí a s ležením, protože by jí ten nádor mechanicky vadil a překážel, může si to pak i zraňovat a dostat do toho infekci. Po operaci bych Vám doporučovala nechat udělat biopsii z toho útvaru, abyste věděli s čím můžete do budoucna počítat.

 17. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, máte nějaké zkušenosti s alternativní léčbou fibrosního sarkomu u koček? Podpora imunitního systému atd…Je to recidivní nádor.
  Děkuji za jakýkoli názor.
  Michaela

 18. Dobrý den,
  s alternativní léčbou moc zkušeností nemám. Ale můžete vyzkoušet některé přípravky, které podporují imunitu, brzdí nádorový růst, např. Sanicell nebo Alavis Enzymoterapie.

 19. Dobrý den mám 7 let starého čínského chocholateho psa asi před dvouma měsícem měl silný prujem ten jsme vylecily ale id te doby ma střídavě prujem a silnou zácpu u které pláče. Začal hubnout a na přirozeníma velkou bulku asi velikosti valašského oříšků když se nazere občas zvrací může se jednat o rakovinu.

 20. Dobrý den,
  může to být prakticky cokoliv. Proto zajděte za Vaším veterinářem ať pejska prohlédne.

 21. dobrý den, mam psika šarpeja ktorý idem mat v oktobri 9rokov.. Na pere sa mu spravila obrovká hrcka, ktorá stale mokva a ma na nej chrastu, chrasta sa vysusi no ked odpadne, zase mu z toho ide hnis. Veterinar povedal, ze je to nador. Preto sa chcem opýtat ci niekto nemate skusenosti, ako zacelit ranu, aby mu to mohol vybrat, alebo co pouzit pri liecbe. dakujem

 22. Dobrý deň,
  pre presnejšiu diagnostiku je potrebné previesť tenkoihlovú biopsiu a odobraté tkanivo podrobiť cytologickému vyšetreniu. Len tak sa dá určiť či je to nádor alebo iná patológia tkaniva a zvoliť vhodný postup liečby.