Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Hnačka u psov

Hnačka u psov

Hnačka u psov patrí k jednému z najčastejších príznakov spojených s ochorením gastrointestinálneho traktu. Neliečený hnačka môže viesť k vážnym problémom v tele zvieraťa a vyčerpania (najmä u šteniat a mladých psov).

Hnačka môže nastať v dvoch formách: akútna a chronická hnačka. Akútna hnačka zmiznú v dôsledku symptomatickej liečby. Ak po 1-2 týždňoch liečby pretrváva, môže prejsť do chronickej formy. Potom je potrebné skúmať príčiny hnačky.

Príčiny hnačky u psov

Príčiny hnačky sú rôzne a často je ťažké ich identifikovať.

Medzi najčastejšie príčiny hnačky patrí:

Neznášanlivosť na zložky krmiva
Náhle zmeny v strave
Potravinová alergia
Prejedanie
Zápalové črevné ochorenia
Otrava
Podráždenie gastrointestinálneho traktu
Bakteriálna infekcia tráviaceho systému
Reakcia postvakcinačnej
Zápal pankreasu
Škrkavky, pásomnice
Prítomnosť prvokov v zažívacom trakte
Akútna stres
Metabolické ochorenia
Liečba antibiotikami
U niektorých plemien sa chronická hnačka môže vyskytnúť častejšie (napr. nemecký ovčiak).

Ako sa vysporiadať s hnačkou?

Ak váš pes trpí hnačkami, musíte s ním ísť k veterinárovi. Strava musí byť ľahko stráviteľná. Najlepšie je varené hydinové mäso zmiešané s varenou ryžou a mrkvou. Môžete tiež použiť špeciálne krmivo alebo veterinárnej diéty pre psov s črevnými-žalúdočnými poruchami.

Sponsor rubriky hills krmivo.

8 komentáře

 1. Dobrý den,

  máme 3-letého kavalíra. Již je to 3.týden kdy opakovaně trpí průjmy. Většinou jsou s krví, někdy i hlenem. Vyskytují se zhruba 1x za 3 dny. Mezitím se pes zdá v pořádku. Veterinář nám dal nejdříve ATB, která jak se zdálo zabírala, ovšem při poslední tabletě se průjem znovu objevil. tedy jsme dostali attapektin tablety. Další týden došlo k odblešení pomocí Advocate a za 3 dny poté k odčervení(Cestal plus). Opět se 2 dny zdálo, že pes je v pořádku. Od té doby uplynul 1 týden a průjem se za tu dobu objevil již 2x. Pes je při průjmu spavý, apatický, bez chuti k jídlu. Dostává po celou dobu vařenou rýži s masem, většinou kuřecím bez kůží. Nevím si s ním rady. Prosím o váš názor na věc a radu.

  Děkuji. Pavlína.

 2. Dobrý den, ve vašem případě by bylo vhodné vyzkoušet nějakou komerční dietu (Eukanuba, Trovet, Specific, Royal Canin) na trávicí problémy. Dietu je třeba podávat minimálně 2-3týdny. Pokud bude
  pes bez průjmu, můžete k ní postupně přidávat vaše obvyklé krmení. Pokud se prujem začne vracet, dá se střevní dieta podávat dlouhodobě.

 3. dobry večer.mame 7leteho pejska rasu skotsky jeleni pes.už přibližně měsic vždy po delšim proběhnuti dostane hrozny prujem.vlastně kadi vodu.muže to byt něco važneho

 4. Muze to byt zpusobeno stresem, zkusil bych to resit nejdříve dietou, pokud
  by se to nezlepsilo, bylo by vhodne kontaktovat veterináře.

 5. Dobrý večer moje fenečka má 4 denní štěňátka a má řídkou stolici. Jakou stravu ji mám dávat aby nepřestala mít mléko.Jakou dietu mám dávat?? Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den, doporučil bych na 1-2 dny dietu intestinal buď samotnou nebo ji míchat se stravou, kterou dáváte nyní.

 7. Dobrý den, muj pes (německý ovčák 1 a půl roku) už téměř tři měsíce trpí průjmem. Veterinář nám řekl, že to vypadá na slinivku a předepsal nám prášky Pancreolan. Po těchto prášcích stolice už není tak průjmovitá, ale řídká je stále a častá také někdy až 10x denně. Dáváme granule nejdříve K9, poté Royal canin. Stále se to nelepší. Veterinář nám řekl, že si na to musíme zvyknout, že to ke slinivce patří. Jinak je stále veselej, hravej, ale trápí mě, že pořád hubne. zkoušeli jsem mu dávat i rýži s vývarem a stolice se mu zlepšila a byla i jen 3x denně, ale na radu veterináře jsme zase přešli na granule a je to zase na začátku. už jsme z toho opravdu zoufalí, nemůže to být třeba tím, že nesnese žádný tip granulí? Děkuji Vám moc za odpověď.

 8. Dobrý den, zda-li je to sliivka (správně EPI – exokrinní pankreatická insuficience), je nutné nemoc řádně zdiagnostikovat a potom případně nasadit odpovídající léčbu (např. Pankreolan + speciální veterinární dieta). Nelze jen tak naslepo nasadit léky a čekat co se bude dít.