Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Problémy so zubami mačky

Mačky, rovnako ako ľudia, majú problémy so zubami a ďasnami.

Aké choroby dutiny ústnej sa vyskytujú u mačiek?
Ústne ochorenia patria medzi najčastejšie ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek. Štatisticky 85% populácie mačiek starších ako 2 roky trpí paradentózou. Choroba začína hromadením baktérií tzv plaku na povrchu zubov, čo vedie k lokálnej deštrukcii tkaniva ďasien a spôsobuje zápal. Zápal môže privodiť sekundárne ochorenia, napr ochorenia obličiek (napr. urémia), diabetes, … Medzi ďalšie ochorenia ústnej dutiny mačky patrí zápal ďasien, zápal slinných žliaz, zníženie imunity, abscesy, infekcia horných ciest dýchacích a mechanické poškodenie. Všetky tieto choroby zistené v počiatočnom štádiu je možné vyliečiť alebo aspoň zastaviť.

Ako majiteľ môže zistiť problémy so zubami a ďasnami mačky?
Mnoho zápalov ústnej dutiny, prinajmenšom v počiatočnej fáze ochorenia, je bez príznakov. Potom sa objaví nepríjemný, hnilobný zápach z úst a začervenanie ďasien. V dôsledku toho sa môže objaviť krvácanie z ďasien, slinenie a nakoniec strata zubov. Mačky začínajú odmietať jedlo, je vidieť úbytok na váhe Preto, keď spozorujete prvé príznaky, mali by ste okamžite ísť k veterinárovi.

Aké sú preventívne opatrenia?
Primárne je ústna hygiena, použitie gélov a pást pre zvieratá (napr. orozyme ). Okrem toho môžete použiť špeciálne antibakteriálne prípravky. U mačiek so zubným kameňom, by ste mali nechať liečbu pomocou ultrazvuku na lekári vo veterinárnej ordinácii. Dôležitým faktorom v prevencii vzniku zubného plaku a zubného kameňa je správne vyvážená stravy. Použitie vhodného suchého krmiva zaisťuje konštantnú obrusovanie zubného plaku. Navyše sa odporúča aspoň raz za rok zubná kontrola u veterinárneho lekára, ktorý v ranej fáze ochorenia odporučí aké kroky podniknúť, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám.

Sponsor rubriky krmivo royal canin urinary.

16 Comments

 1. Dobrý den. Chtěla bych se vás zeptat na pár věcí ohledně našeho kocoura. Před týdnem jsme si domů vzali kocoura o kterého se původní majitelka již nemohla postarat. Hned druhý den jsem si všimla že špatně dýchá. Ihned jsme navštívily veterinu, kde mám dali léky. bylo nám řečeno že se jedná asi o zápal plic. Kocour nám přestal žrát. Už 5 dní nic nejí a navíc jsem si všimla že má i trochu zakrvácené sliny. O jakou nemoc se může jednat a proč přestává i žrát..

 2. Příčin může být spousta. Od nějaké kočičí respirační infekce, přes FIP
  (infekční peritonitidu), srdeční problém nebo i nádor v hrudníku. Takhle
  přes mail Vám nedám žádnou konkrétnější diagnózu, když ani nevím, jak je
  kocour starý, aby se dalo aspoň něco vyloučit. S tím jídlem je to to samé.
  Buď nejí, protože mu je prostě špatně nebo ho může bolet tlamička, dásně,
  zuby… Těžko říct.

 3. Dobry den moja macka Katie bola na odbere krvi , kde jej zislili nizky pocet bielych krviniek a lympocyte neuroffill co to prosim Vas znamena? je to vazne Mozem napisat ze 2 dni pred odberom skoncila jej ruja a vsimli sme si ze pomocuje mimo svojho zachodu teda koberec , paplon a tak …srdecna vdaka za odpoved ……..Sandra

 4. Dobrý den,
  takhle těžko říct? Má ještě nějaké jiné problémy nebo proč jste vůbec brali krev? Lymfocyty a neutrofily jsou typy bílých krvinek, neutrofily bývají zvýšené při nějaké bakteriální infekci, lymfocyty při virové infekci nebo třeba i nějakých nádorových procesech. Ale takhle když neznám anamnézu Vaší kočky, tak nejsem schopná říct jestli to je něco vážného nebo jen planý poplach.

 5. Dobrý den, potřeboval bych poradit. Přišlo k nám v práci kotě a adoptovalo si nás, takže nevíme, zda bylo očkované, ale vypadá zdravě. Dneska jsem mu dal kus chleba díval jsem se, jak baští, a všiml jsem si drobných krvavých skvrnek, které na chlebu zůstávaly pokaždé, když ukouslo. Kočku jsem nikdy neměl, tak nevím, zda je to normální (pokud se třeba u koček také mění zuby), nebo zda je to znakem nějaké nemoci. Děkuji za odpověď, Honza

 6. Dobrý den,
  i kočky mění zuby, takže je možné, že to je z toho. Nechá se od Vás chytit, že byste ho prohlídli? Pokud mu chcete ulevit, dejte mu k jídlu něco měkčího, co se nemusí tolik kousat, třeba nějakou konzervu. A nebojte, žádná nemoc by to neměla být. Jestli si ho budete chtít nechat, tak bych Vám doporučovala aspoň ho odčervit.

 7. Dobrý den,
  naší kočce je 18 let. Za celé ty roky neměla jediný zdravotní problém. Před týdnem začala být skleslejší, víc spala a posléze jsem si všimla, že se vyhýbá suché stravě. Po třech dnech se její chování vrátilo k normálu, ale tvrdou stravu nadále odmítala. Dnes, po 8 dnech, měla tendenci se najíst měkké stravy, ale ani tu si nevzala a mám dojem, že má problém se i napít. Navíc chvílemi sině sliní.
  Děkuji za odpověď, Alena

 8. Dobrý den,
  Vaše číča bude mít pravděpodobně problém se zuby. Navštivte Vašeho veterináře ať se na ni podívá.

 9. dobrý den,
  našli jsmw asi půlroční kotě v zuboženém stavu; neskutečně vyzáblé s krvavou tlapkou a samozřejmě špinavé. Po návštěvě veterináře je už celkem v pořádku, je žravá a hravá, ale přes to má zvětšené uzliny na krku, a je jí dost cítit z tlamičky a to i přes antibiotika, která dostala. Myslíme,že je to od vykažených zubu. má takto staré kotě ještě mléčné zuby?,a nebo máme raději zajít znovu na veterinu,?

 10. Dobrý den, půlroční kotě by už mohlo mít všechny zuby vyměněné. Ale pokud bylo ve špatných podmínkách jak píšete, je možné, že se do ranky po vypadnutém zubu dostala nějaká infekce. Co se týče zvětšených uzlin, tak také mohou indikovat na probíhající zánět někde na hlavě. Ale v této oblasti, v těsné blízkosti jsou i slinné žlázy, takže Vám nepovím, co vlastně má zvětšené. Pokud se Vám koťátko nezdá být úplně v pořádku, tak se s ním na veterinu určitě ještě zastavte.

 11. Dobrý den,
  máme doma nalezence kocourka ,asi osm měsíců starého.
  Na dásních se mu tvoří takové male zarudlé -jakoby granulace a přijde mi,že mu je dost cítit z tlamičky.Povlak na zubech přitom ani moc nemá a zubní kámen také ne.Navíc mi přijde,že se mu trochu viklají horní řezáky.
  Nevíte,co by to mohlo znamenat a jak ev.léčit? Moc děkuji,Hedvika.

 12. Dobrý den,
  některé kočky trpí na tzv. eozinofilní komplex, který se projevuje tvorbou plaků na dásních, v těchto rankách se pak množí bakterie, které způsobují zápach z tlamičky. Příčina není dosud pořádně objasněna. Doporučuje se dodržovat důslednou dentální hygienu, to znamená čištění zubů, dezinfekce dásní gelem s obsahem chlorhexidinu, např. Stomodine. Ale určitě bych Vám doporučila zajít s kocourem k veterináři, aby mu tlamičku pořádně prohlédl a určil pro něho nejvhodnější terapii.

 13. Dobrý den,mám 6-ti letého kocourka,nedávno však spadl z terasy a nabil si trochu tlamičku,byl v pohodě,ale nyní přestal jíst a z tlamičky mu jdou tmavé sliny.nechce ani na sebe sáhnout.co ctím?

 14. Dobrý den,
  určitě navštivte Vašeho veterináře ať kocoura prohlédne. Může mít uvolněný, zlomený zub nebo nějaký jiný problém v tlamičce.

 15. Dobrý den,
  mám 8 letého kocoura, je zdravý. Dnes ráno přišel s vylomeným dolním špičákem. Zub je viditelně vystrčený z tlamičky a nesková se mu pod horní pysk, když má tlamu zavřenou. Trochu slintá i lehce s krví. Je možné, že by se mu zub znova uchytil? Napadlo mě mu zub zkusit vytrhnout, bylo by to možné? nebo mám počkat jak se to bude vyvíjet, zda zub nevypadne sám?

 16. Dobrý den,
  zkuste mu ho narovnat zpátky, pokud je jenom „vykloubený“ mohl by se v dásni znovu upevnit. Pokud ne, vypadne pravděpodobně sám.