Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Nádory mliečnej žľazy u fenky

Nádory mliečnej žľazy u fenky

Čo sú nádory mliečnej žľazy?
Nádory mliečnej žľazy sú najčastejším druhom rakoviny u fenky, o niečo menej časté sú u mačiek. U niektorých plemien sa nádory vyskytujú častejšie. Sú to napríklad: siamské mačky, pudle, teriéry, jazvečíky, Bígle, kokeršpanieli, anglickí a írski setri, boxeri, labradori.

Príčiny
Priame príčiny nádorov prsnej žľazy u fenky a mačiek nie sú známe. Avšak je známe, že pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie môže zvýšiť riziko ich rozvoja.

Diagnóza a príznaky
Najjednoduchšia a najúčinnejšia metóda detekcie nádoru je periodické vyšetrenie brucha zvieraťa. Nádory v počiatku ako zrnká piesku alebo hrachu sa neskôr môžu zväčšiť. Ďalšie príznaky môžu byť zväčšené lymfatické uzliny, opuchy, krívanie, vredy a zápaly kože okolo bradaviek.

Liečba
Najúčinnejšou metódou liečby rakoviny mliečnej žľazy je chirurgické odstránenie (čo najskôr po odhalení nádoru). Šanca na prežitie zvieraťa sa zvyšuje, pretože sa minimalizuje pravdepodobnosť metastázovanie.

Prevencia
Existuje len jedna efektívna metóda pre prevenciu rakoviny mliečnej žľazy-skorá sterilizácie mačiek. Táto liečba sa vykonáva pred prvou ruji a znižuje riziko nádorov. Neskôr, bohužiaľ, táto liečba riziko zvyšuje.

Sponsor rubriky krmivo royal canin urinary.

53 Comments

  1. Dobrý den,
    pravděpodobně se bude jednat o nádorky na mléčné žláze, vůbec nevadí, že nejsou přirostlé do svalů, naopak je to lepší. Určitě bych byla pro operaci, protože rizika operace jsou daleko menší než riziko toho, že to necháte v klidu růst a ono to třeba bude zhoubné. Před operací vždy děláme rentgen plic, abychom vyloučili metastázy. Tyto nádory totiž nejčastěji metastázují do plic. Vaše Besinka je už starší, proto bych doporučovala udělat i předoperační vyšetření krve. Jinak pokud se nádory vyskytují jen v 1-2 cecíkách nemusí se brát celá mléčná lišta, ale stačí jen postižené cecíky a jeden nad a pod nimi. Po operaci je možné poslat nádory na histologické vyšetření, kde určí jestli se jedná o maligní nebo benigní nádor a podle toho se určí další postup. Pokud by byl nádor nezhoubný máte operací vyřešený celý problém. Pokud by byl zhoubný, je dobré sledovat zbytek mléčné žlázy a při jakémkoli problému odstranit zbytek mléčné lišty a bude také vyřešeno.
    Jinak, pokud se bojíte anestezie, vyberte si kliniku, kde mají inhalační anestezii. Ta je pro pacienta mnohem šetrnější než injekční anestezie a navíc je pejsek po celou dobu zákroku monitorován, takže kdyby náhodou došlo k nějakému problému, dá se na to velmi rychle reagovat.

  2. Mám 14 letou pudlicku a teď jsem zjistila, ze ma na hrudníku pod pravou přední packou boulí 1,5 Cm x 3 Cm . Ma velké problémy se srdickemn- nedomykavost chlopně a jednu polovinu srdce ma hodně zvětšenou. Bere Tritace 1,25 a Digoxin 0,125 a Furon . U lékaře jsem zatím nebyla, protože. Už 14 dni mám chřipku. Hned jak budu moci půjdu s ni k lékaři. Je možná v tomto veku a nemoci ještě operace? Včera hodně kulhavá a byla moc smutná. Dnes už chodí lépe a jídlo ji chutná. Děkuji za radu. Dolejsi m

  3. Dobrý den,
    operace je možná, ale fenku je třeba klinicky vyšetřit, pak se posoudí zda a jaký typ anestezie by byl pro ni vhodný.