Kastrácia a sterilizácia u mačiek a psov
Sterilizácia je postup, ktorý vedie k neplodnosti zvierat.
Najobľúbenejšie metódou znižovanie nežiadúceho chovu zvierat bola farmakologická sterilizácie. Štúdie však ukázali, zvýšené riziko nádory reprodukčných orgánov a nádorov mliečnej žľazy.
Chirurgickej sterilizácie má niekoľko variantov. Najviac sa odporúča plná kastrácia, čo je chirurgické odstránenie maternice u súk a úplné odstránenie semenníkov u psov.
Kastrácia samcov vo vhodnom veku (6-8 mesiac kocúra, psy 7-12 mesiace) eliminuje riziko nádoru prostaty a rakoviny semenníkov. Skorá sterilizácia nemá žiadny negatívny vplyv na psychický ani fyzický vývoj. Kastrácia je jedinou 100% účinnú metódu antikoncepcie.
Samice
Sterilizácia sa vykonáva v anestézii, ako každý chirurgický zákrok. Po otvorení brušnej dutiny, dôjde k odstráneniu maternice, vaječníkov a vajcovodov. U mačka sa vykonáva rezanie v dĺžke asi 2 cm au súk v dĺžke cca 4-6 cm. Po takomto reze sa veľmi skoro a ľahko hojí rany.
Samce
Kastrácia samcov je oveľa jednoduchší postup, pretože semenníky sú umiestnené mimo telo. Samec môže ísť domov ešte ten istý deň a druhý deň by už mal byť vo veľmi dobrej kondícii.
Kedy môžete sterilizovať:
Samce:
mačky – 6-8 mesiace
Psi od 7 do 12 mesiacov
Samice:
5-6 mesiac
Príprava
Niekoľko dní pred zákrokom je nevyhnutné urobiť krvné testy a preskúmať zdravotný stav.
Pred operáciou, mala by malo byť zviera nalačno (posledné jedlo najmenej 12 hodín vopred). Žalúdok by mal byť prázdny z dôvodu možného zvracanie. To zlepší proces prebudenia domáceho maznáčika.
Po operácii
Účinky celkovej anestézie môžu trvať niekoľko hodín. Vykazujú sa nestabilné chôdzou, ospalosťou, nekoordinovanými pohybmi, nedobrovoľné močenie. Mali by sme zabezpečiť psovi alebo mačke pokoj a teplo a dodržiavať odporúčania veterinárneho lekára, ktorý vykonal operáciu.
Výhody sterilizácie:
100% účinná metóda antikoncepcie
ochrana proti rakovine mliečnej žľazy
duševná stabilita
prevencii rakoviny pohlavného ústrojenstva, ochorenia prostaty u psov a kocúrov
Menšie vzrušivosť samcov
Nevýhody sterilizácie:
nezvratnosť
riziká spojené s anestéziou
Mýty spojené so sterilizáciou
Nie je tiež pravda, že liečba spôsobuje naberanie hmotnosti a nadváhu. Po liečbe je chuť k jedlu menší – telo nestráca energiu v rámci prípravy na chov. Preto sa má znížiť množstvo dodaného krmiva. Znížená pohyblivosť je spôsobená skôr nadmerným kŕmením.
Sponsor rubriky krmivo brit care cat castrate.
27.11.2011 at 22.42
Dobrý den, mám dotaz ohledně přetočeného ocasu. Mám silnější fenu pitbula 4roky a má nevhodně zatočený ocas až extrémě, u tohoto plemene je to nevhodné a kazí to velmi vzhled psa. Pes sice není čisté krve ale chtěla bych napravit její chybu aby vypadala tak jak si tento pes zaslouží. Od chovatelů jsem slyšela o chirurgickém zásahu, prosím dejte mi vědět, moc by to pro mě znamenalo a zvedlo i exteriérově hodnotu feny. Na ceně nezáleží. Najdu takového odborníka?
Děkuji
1.12.2011 at 12.30
Takhle pouze podle mailu Vám asi nedám dostačující odpověď. Hodně záleží kde
a jakým způsobem je ten ocásek přetočený. Ale myslím si, že by operace byla
možná. Musely by se asi přetít svaly (buď úplně nebo jen částečně), které
ten ocásek stáčí. Ale takhle fakt těžko říct.
Ještě se můžete zkusit zeptat na http://www.jaggy.cz
18.2.2012 at 11.39
Dobrý den
moje fena je 11 let stará 3 měsíce po hárání jsme zjistili krvacení a hlen z dělohy
veterinář nasadil penicilin a doporučil odebrání dělohy
mám o ní strach protože už jí je opravdu 11 let nikdy tyto problémy neměla
co by jste mi poradili
děkuji
dubcová Anna
19.2.2012 at 23.16
Dobrý den,
ve Vašem případě se jedná o zánět dělohy, který je u starších fen poměrně častý. Je to hormonálně podmíněný problém, to znamená, že se v budoucnu může kdykoliv opakovat. Dá se to přeléčit antibiotiky, ale je zde vážně velké riziko recidiv, proto se doporučuje provést kastraci, kde se odeberou jak vaječníky, tak děloha a tím se problém trvale vyřeší. Operace se nemusíte příliš bát, ale abyste byla klidnější, vyberte si kliniku, kde používají inhalační anestezii, která je k pacientům šetrnější.
1.3.2012 at 10.15
Dobrý den,ráda bych se informovala na sterilizaci koček v kolikátém měsíci se dělá,kdy je kočka v první říji a kolik stojí sterilizace.Děkuji mnohokrát za Vaší odpověd Hrdličková
1.3.2012 at 16.56
Dobrý den,
většinou kastrujeme loňská koťata (kočičky) do konce února až poloviny března, než se začnou říjet. Ale říje se u každé kočky nemusí poprvé objevit ve stejnou dobu, hodně záleží na podmínkách chovu, jak je kočička vykrmená, atp. Průměrně se kočka poprvé říjí v 5-9 měsíci. Cena sterilizace se liší od ordinace k ordinaci, může se pohybovat od 500 do 2000 Kč.
22.4.2015 at 8.56
Dobrý den. Mám kočičku 8 měsíců a kocourka 3 roky. Kočička právě prodělává 1. říji. Chtěla bych oba dát kastrovat. Je možné kočičku kastrovat ještě nyní nebo počkat až po vrhu?
22.4.2015 at 18.08
Dobrý den,
kočičku můžete dát klidně vykastrovat i když neměla koťata.