Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Ako efektívne bojovať proti kliešťom?

Ako efektívne bojovať proti kliešťom?
Kliešte sú skutočným prekliatím majiteľov psov a mačiek. Už dlhú dobu je známe, že choroby spôsobené kliešťami môžu mať vážne následky pre naše domácich miláčikov. Našťastie je možná účinná ochrana!
Kliešte sú parazity, ktorí sa živia krvou a telesnými tekutinami. Sezóna, kedy sú kliešte najaktívnejšie trvá od marca do konca júna. Ďalším vrcholom ich činnosti je v doba od augusta do októbra. Počas zimy sú kliešte menej aktívne. Mali by ste ale chrániť vaše mazlíčky po celý rok (možno odporučiť antiparazitný obojok scalibor. ). Na celom svete totiž existuje viac ako 800 druhov kliešťov.

VAROVANIE!
Kliešte môžu prenášať závažné ochorenia:
Lymská borelióza
Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré sa vyskytuje ako u ľudí tak ia zvierat. Príznaky ochorenia sú únava, strata chuti do jedla, horúčka, krívanie. Často môžete pozorovať poruchy spojené s fungovaním obličiek, srdca, ale aj nervové poruchy. K liečbe boreliózy sú potrebné antibiotiká.

Aká chrániť zvieratá pred kliešťami?
• Dodržujte predpísané dávkovanie
• Dodržujte interval medzi dávkami
• Dodržiavajte odporúčanú dĺžku liečby

4 Comments

  1. Dobrý den.Mám fenku NO.Jsou jí čtyři a půl měsíce.Veterinář jí aplikoval za krk přípravek proti blechám a klíšťatům – Frontline combo,na váhu pejska10-20 kg.Fenka vážila při aplikaci14.5kg.Doba působení by měla být minimálně 4 týdny,ale hned,jak se teď oteplilo,měla fenka asi po dvou týdnech po aplikaci první klíště a pak pravidelně jsem jí našel každý den nějaké.V pondělí 19.3. to budou tři týdny od aplikace.Klíšťata Rita chytá doma na dvorku a v zahradě.Nevím,jestli jí můžu aplikovat nějaký jiný přípravek proti klíšťatům,protože ještě neuplynula doba čtyř týdnů od aplikace a bojím se,aby se fenka nenakazila boleriozou,nebo nějakou jinou nemocí,která klíšťata přenáší.Někdo mi radí,abych ji zatím stříkal sprejem Arpalit,nebo něčím podobným,co má krátkodobou účinnost.Ale já se zase bojím,aby si to fenka nelízala a neublížilo jí to. V návodu na použití se o tom moc nedočtu.Můžete mi prosím poradit nějaký přípravek,který by byl opravdu účinný??Veterinář mě ujišťoval,jak je jeho přípravek Frontline perfektní a stejně nezabral.Teď mi doporučuje dost drahý obojek,ale já už mu moc nevěřím.Opět mi někdo jiný radil,že spreje-např.zmiňovaný výrobek Frontline,jsou účinnější.Taky bych moc rád věděl,jaké riziko přináší zatržená hlavička klíštěte v kůži pejska.Předem moc děkuji za odpověď.S pozdravem Zdenek Kroh

  2. Dobrý den,
    v naší ordinaci máme dobré zkušenosti s přípravky Advantix, Exspot, ProMeris duo, jsou to všchno pipety, které se nakapou pejsovi přímo na kůži,jejich účinnost je zhruba měsíc. Pokud byste chtěl něco trvalejšího, použijte obojek Scalibor, ten funguje až půl roku. Frontline působí dobře na blechy, ale s účinkem na klíšťata je to horší. Jinak u všech těchto přípravků můžete stejně klíště na pejskovi najít, ale většinou se vůbec nepřisaje a pokud ano, tak ho ten přípravek zabije dřív než stačí nějakou chorobu přenést. Co se týče utržené lavičky, tak může způsobit zánět kůže a vznik abscesu. Arpalitem a podobnými drogeriovými spreji radši vůbec nestříkejte, otravy po předávkování nejsou vůbec pěkné a můžou končit tragicky.

  3. Děkuji za odpověď,koupil jsem u veterináře obojek Kiltix a od nasazení obojku měla Rita klíště na druhý den na čumáčku.Klíště jsem dezinfikoval přípravkem Antisept Juwím-gel a po hodině klíště odstranil a znovu desinfikoval.Od té doby (19.3.) neměla žádné,takže obojek asi zabral.Ale při prohlídce srsti,jsem dnes nalezl v místě,kde jsem Ritě asi před třemi týdny vytrhl klíště a hlavička asi zůstala v její kůži, menší gučku,asi jako malý hrášek.Místo není zarudlé,ale je možné,že je to právě vámi zmiňovaný absces.Je možné,že zmizí sám od sebe,nebo mám navštívit veterináře??A hrozí Ritě vážné onemocnění,pokud to je po tom klíštěti??Rita se jinak chová normálně,je aktivní a hravá a nemá problémy s krmením,jen ta gučka v místě zatržení klíštěte.Děkuji za ještě jednu odpověď.Zdenek Kroh

  4. Dobrý den,
    žádné závažné onemocnění Vaší Ritě nehrozí. Pokud je to místo klidné, tak k veterináři nemusíte, jen kdyby to hnisalo, tak je dobré zánět přeléčit antibiotiky. Ale po třech týdnech už zánět nehrozí. Většinou ty zatvrdliny po čase zmizí, jen někdy se stane, že se to celé zapouzdří a zůstane v kůži napořád. Ale každopádně se nemusíte bát, je to jen kosmetický problém.