Hyperaktivita u psa
Porucha pozornosti, hyperaktivita u psa
Porucha pozornosti u psov patrí do skupiny duševných porúch. Je to nedostatok sebaovládania. Niekedy sa obráti k agresii alebo nadmernej úzkosti a agresiu zo strachu.
Príčiny vzniku hyperaktivity sa môžu líšiť. Vplyv na rozvoj tejto poruchy majú podmienky, v ktorých je pes vychovaný v prvých 12 týždňoch svojho života. Jedným z dôvodov je odstavenie šteňaťa od matky počas prvých 4-6 týždňov. Počas tohto obdobia, sučky učí šteňa sebaovládania a nápravu nežiaduceho správania (keď je pes príliš impulzívny a neposlušný, suka ho chytí za krk a drží krajine, kým sa dieťa upokojí.)
Niekedy je príčinou laxnosť súk vo vzťahu k mláďatám (predovšetkým v chovoch s vysokou toleranciou k bolesti). Ak majiteľ neprevezme rolu vychovávateľa, môže u psov dôjsť k hyperaktivite.
Ďalším faktorom, ktorý spôsobuje toto ochorenie je nedostatok primeraného množstva podnetov počas prvých 12 týždňov. Ak je zviera izolované od okolitého sveta, žije v klietke, nemá žiadny kontakt s ostatnými psami a ľuďmi, potom si môže vypestovať hyperaktivitu.
Porucha pozornosti sa prejavuje nasledovne:
– Pes je neustále v pohybe
– Neschopnosť vydržať na jednom mieste
– Zbesilé behanie, skákanie
– Nepolevující zábava bez chvíle odpočinku
– Hryzenie a ťahanie za ruku chrániče, oblečenie, koberce, nábytok, atď
– Nadmerné štekanie
– Keď pes zostane sám v dome, tak hryzie a ničí všetko, čo môže
– Veľmi malé množstvo spánku
– Nízka tolerancia k vonkajším podnetom
– Po nejakej dobe nadmerná agresie alebo úzkosť (strach agresie)
Takéto správanie je veľmi únavné. Mali by ste začať liečbu čo najskôr, ale bohužiaľ to môže trvať dlhú dobu a nemusí nutne produkovať žiadne výsledky. S liečbou musí pomôcť skúsený veterinár – špecialista na psychológiu zvieraťa. Cieľom tejto liečby je naučiť sebaovládaniu psa. Dôležitým prvkom je odmeniť psa, keď je schopný udržať sebaovládania. Niekedy je nutné podať sedatíva a utlmiť psa.
Sponsor rubriky alavis.
23.6.2014 at 12.12
dobrý den,chtěla jsem se zeptat máme hrozně hyperaktivního psa je to jack russel teriér.všechno kouše trhá našemu druhému psovi chlupy a je to neovladatelný co tím?děkiuji
7.7.2014 at 16.59
Dobrý den,
Jack Russelové obecně jsou velmi aktivní psi. Pomoci zklidnit ho by mohla kastrace, ale potom další 2-3 měsíce trvá než vyprchá z těla všechen testosteron, tak s tím musíte počítat, že si domů po operaci nepřivezete už hotového beránka. Dále by mu mohl pomoci feromonový obojek nebo tablety Zylkéne, které obsahují bílkovinu mateřského mléka a také uklidňují. Obojí seženete u veterináře.
11.9.2014 at 18.25
Dobrý den co mám dělat mám 7 měsíční štěně kříženec Labradora je hyperaktivní štěka kouše a když odejdu z bytu tak tahá šuplíky a co jde to zničí .děkuji
7.10.2014 at 15.25
Dobrý den,
štěňata jsou vždycky divočejší a je potřeba s tím počítat. Váš pejsek se pravděpodobně doma sám nudí. V první řadě ho budete muset naučit, aby vydržel být doma sám. Na to musíte jít pomalu, zavřít ho samotného v pokoji na 5 minut, když to vydrží, pochválit ho, dát mu pamlsek. Postupně prodlužujte čas, kdy ho necháte o samotě. K nácviku se dá využít spousta hraček, aby se pejsek zabavil. Od žvýkacích kostí, přes míčky, do kterých se schovají pamlsky a pes je potom musí dostat ven, nebo různé interaktivní hry, kdy pes musí splnit nějaký úkol, aby dostal pamlsek.
Např. http://www.rajkrmiv.cz/strategicke-hry-pro-psy/dog-activity-move2win-s-suplicky-a-kuzelkami-34x6x13-cm
http://www.rajkrmiv.cz/gumove-hracky-pro-pejsky/rugby-mic-na-pamlsky-tvrda-guma-8cm
Možností je celá řada, stačí zadat do vyhledavače „interaktivní hračky pro psy“ a vybrat si.
Každopádně Váš problém je běh na dlouhou trať, musíte se obrnit trpělivostí a hlavně štěně netrestat, protože když přijdete domů, vynadáte mu, tak on už stejně neví, že něco provedl.
25.5.2015 at 18.54
Dobrý den,potřebovala bych poradit. Mám 6,5 měsíční štěně retrívra kříženeho s rotvajlerem. Je hrozně hyperaktivní a už si nevím rady. Kouše,škrábe,ničí na co přijde ,trhá koberec,dělá díry do zdi,krade ponožky boty,prostě na co přijde tak rozkouše. Ani když dostane tak to nepomůže.Poradite jak dál? Moc děkuji
26.5.2015 at 16.38
Dobrý den,
bylo by dobré pejska zaměstnat, chodit s ním na dlouhé procházky a věnovat se mu. Pokud udělá něco špatně, hned ho pokárat, někam ho zavřít a nevšímat si ho delší dobu, aby pochopil, že tohle se nedělá. Pokud je chování opravdu nezvládnutelné je potřebné vyhledat veterináře – specialistu na chování zvířat.