Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Cukrovka psov

Psie diabetes je komplexný endokrinné porucha u psov. Je spôsobená nedostatočnou produkciou inzulínu v pankrease. Inzulín je hormón zodpovedný za vstrebávanie glukózy. Najvyššia výskyty sú u psov vo veku od 7-9 rokov (existujú aj prípady, keď diabetes bola pozorovaná u veľmi mladých psov).

Príznaky cukrovky psov
nadmerné močenie
nadmerná spotreba vody
nadmerná konzumácia potravy
Chudnutie

Neliečená cukrovka psov môže viesť k
anorexia (strata chuti do jedla)
depresii
zvracanie
infekcii močových ciest

Príčiny cukrovky psov
genetické.
infekčné vírusové ochorenie.
zápal slinivky brušnej.
Liečba spočíva v dennej aplikácii inzulínu. Inzulín sa podáva injekčne, pretože je to proteín. Liečba by mala byť doplnená správnou veterinárnou diétou. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny, bielkovín, s obmedzeným tukom a sacharidy sú najlepšie pre psa. Vhodné sú royal canin..

44 Comments

  1. Dobrý den. Tento týden zjistili naší feně silnou cukrovku, pícháme inzulín a zajímalo by mě které druhy zeleniny a příloh a potravin jsou vhodné pro vařenou stravu. Případně zda je možno podávat mléko, mléčné kysané výrobky, sýry, vajíčka apod. Jako základ dáváme granule Eukanuba glucose weight diabetic. Děkuji Sabina Vařejčková.

  2. Dobrý den,
    tyto granule nemusíte dávat pouze jako základ, ale je to plnohodnotné
    krmivo, které by pejskovi mělo stačit. Ale pokud mu chcete občas přilepšit,
    volte raději zeleninu než ovoce, to obsahuje dost cukrů, z příloh je
    nejvhodnější rýže, mléko by se občas také mohlo dát. Vybírejte potraviny s
    nízkým glykemickým indexem. Tyto přídavky dávejte opravdu jenom výjimečně a
    pravidelně kontrolujte hladinu glukózy v krvi.

  3. Dobrý den,
    tatínek vlastní fenku trpaslíčího pudla, která má cukrovku. Podstoupla operaci dělohy, píchá jí inzulín CANINSULIN a krmí krmivem zn. PURINA. Bohužel ubývá na váze. Chtěla bych se zeptat, zda se může píchat psu inzulín pro člověka a zda nemáte zkušenosti s jiným krmivem pro diabetické pejsky. Je velice čiperná a hravá. Trápí nás její úbytek na váze. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Pavla

  4. Dobrý den,
    tak lidský inzulin se pejskům píchat nedá, protože má trošku jiné složení než psí a nefunguje u nich. Bohužel nepíšete kdy naposled jste nechávali pejskovi vyšetřovat krev ani jak je starý. Zkuste mu nechat udělat rozbor, jestli nemá opět zvýšenou glukózu a tedy jestli nepotřebuje vyšší dávku inzulinu. Další možností by pak mohlo být chronické selhávání ledvin, při kterém se také hubne. I to se dá zjistit z krve. Jinak co se týče těch granulí, tak v podstatě každý výrobce má nějakou dietu pro cukrovkáře, např. Eukanuba Glucose weight diabetic control, Hill´s W/D, Specific CED…

  5. Fena má cukrovku je těsně po kastraci,cukrovka neklesa,problem i s bilymi krvinkami a jatrou má 8 roku.

  6. Dobrý den,
    kastrace fenám s cukrovkou většinou pomůže, ale není to hned ze dne na den, musíte chvíli počkat než se zmetabolizují hormony, které jsou v těle už vytvořené. Samozřejmostí je také podávání inzulinu a nejlépe speciální cukrovková dieta. Při podávání inzulinu je také dobré sledovat stav cukrů v moči, jestli třeba pejsek nedostává toho inzulinu málo. A až se vám podaří stanovit přesnou dávku inzulinu, tak je vhodné jednou za čas nechat vyšetřit krev kvůli hladině glukózy.
    Na problémy s játry také existuje celá řada diet. Akorát nevím, co si představujete pod pojmem problém s bílými krvinkami, takže zde Vám bohužel nemůžu pořádně poradit.

  7. Dobrý den.Jak dlouho po kastraci u feny s glukozou25-30 je možné čekat ev.upravu hodnot.A za jakou dobu-jak dlouho přetrvávají hormony v těle-je vhodne nasadit insulin.Fence je 11 let v dobrém stavu,jen zvýš.jat.testy a hubne.děkuji Silvie

  8. Dobrý den,
    s takhle vysokou hladinou glukózy je nutné začít podávat inzulin okamžitě. Kastrace pouze vyřeší problém hormonů, které se mohou podílet na vytváření nových cukrů, ale pokud má fena již takové hodnoty, tak je opravdu nutné nasadit inzulin.

  9. Dobrý den,prosím o informaci,jakým způsebem lze odebírt psům vzorek krve pro zjštění hladiny cukru v krvi. Náš veterinář uštípne kousek drápku.Pes při tom trpí velkým stresem. Nebylo by možno toto provést méně bolestivým způsobem.Děkuji.

  10. 19.3.2011 jsem prosila o dotaz ohledně odběru krve u psů.Do dnešního dne nikdo nereagoval. Dotaz už nemám. Zjistla jsem si to jinde.Ivana

  11. Dobrý den,
    moc se omlouvám. Tento měsíc jsme měli hodně dotazů a Váš jsme bohužel nějak přehlédli, tak se nezlobte.

  12. Dobrý den,
    naše fena NO (8 let) má cukrovku v důsledku zánětu slinivky břišní. Je strašně vyhublá a začínáme na ní pozorovat i jiné zdravotní problémy…zřejmě zánět kyčlí.
    Každé 3-4 dny jezdíme na krev, většinou dostane i injekci s antibiotiky. V sobotu měla v krvi 16 a o 3 dny později 25, pícháme jí už 35 jednotek inzulínu 2X denně. Máme strach, že za chvíli přestane mít chuť do života, kterou pořád má, a my budeme přinuceni ji nechat píchnout „konečnou“ injekci, aby netrpěla. Přemýšleli jsme i o alternativní medicíně. Proto bych se ráda zeptala, jak nejlépe vyléčit zánět slinivky??
    Děkuji, za každou radu budeme moc vděčni!

  13. Dobrý den,
    u zánětu slinivky by se měl pejsek hospitalizovat a napojit na kapačku, přes kterou by dostával veškerou výživu. První tři dny by neměl dostávat žádné krmení ani vodu ústy, aby si ta slinivka odpočala a dostala trochu času zregenerovat se. Pokud bude pejsek po těchto 3 dnech lepší, nebude zvracet, zkouší se, jestli v žaludku udrží aspoň vodu. Výživu zatím dostává pouze kapačkou. Samozřejmostí je podávání injekčních antibiotik. Co se týče té cukrovky, tak chvíli trvá než se projeví účinek intulinu (můžete počítat tak týden až 10 dní). Ale každopádně by nejdřív chtělo vyléčit zánět a teprve potom řešit další problémy. Tak snad se Vám bude brzo dařit lépe.

  14. Dobrý den,

    mé 9,5 leté fence Westíka zjistili cukrovku ,hodnotu v krvi měla cca 10. Protože nebyla kastrovaná, provedla se kastrace a po infuzi měla hodnotu 6,5. Za dva dny při kontrole hodnota vzrostla opět na 10. Dostali jsme
    granule Hills W/D i konzervy ,ale pes je odmítá žrát, vždy je vyplivne. Zkoušela jsem je promíchat s kapsičkou nebo s vařeným kuř.masem, ale většinou vyžere to maso a granule nechá.Psí tyčinku si ale vezme s velkou chutí (i antibiotikum,které jí dávám v kousku šunky,) Prosím o radu, čím mám krmit, když ty granule i konzervy odmítá konzumovat? Inzulin zatím nepícháme, čeká se ještě ,zda se po kastraci hodnoty upraví.
    Fenka za dobu co pozoruji že víc pije(cca 1,5 měsíce) zhubla 1,5-2 kg, nejprve žrala normálně (granule Calibrum + vař.kuř.maso), poslední týden před zákrokem ale také chuť k jídlu neměla a byla unavená a smutná).
    Děkuji za radu.

  15. Dobrý den. Máme 13,5 letou malou fenku, je před dvěma lety kastrovaná. V posledních dnech hodně pije, nehudbne. Může to být cukrovka?
    Děkuji. Slávka

  16. Dobrý den,
    dietních krmiv na cukrovku je celá řada. Můžete vyzkoušet např. Specific CRD, Eukanuba VD Glocose/Weight/Diabetic control, Royal Canin VD Diabetic. Třeba některá z těchto diet bude Vaší fence chutnat. Ale uvidíte, pokud se hladina cukru ustálí, tak si myslím, že by se ani žádná speciální dieta nemusela dávat.

  17. Dobrý den.
    Cukrovka by to být mohla, ale klidně taky spousta dalších nemocí. Takže určitě navštivte Vašeho veterináře a on Vám poradí.

  18. Dobrý den, mám 10 letou fenku Westíka, tento týden ji byla zjištěna cukrovka s hodnotou 36.Není kastrovaná. Obdržela jsem od paní doktorky okamžitě z jak Dietu Hills, tak inzulin 2,5 m.j. 1x denně.
    Mohla bych se zeptat, o jak dlouho mému psu prodloužím život, při jejím stáří, jestli se vůbec vyplatí nechat ji kastrovat, když má erytrocyty 5,46 ?
    Děkuji Vlaďka

  19. Dobrý den,
    bylo prokázáno, že kastrace feny opravdu snižuje množství cukru v krvi. Je to složitý hormonální cyklus, ale opravdu to pomáhá. Navíc starší fenky často trpí na zánět dělohy, což může být život ohrožující stav a jediným rozumným řešením je opět kastrace. Takže pokud je Vaše fenka relativně v pořádku, tak bych ke kastraci přistoupila co nejdříve. Kastrace by měla pomoct i ke snížení dávky podávaného inzulinu a rozhodně by ji celá léčba měla život prodloužit.

  20. Môj psík má cukrovku. Je to väčší yorkshirsky terier. Musím mu 2 x denne pichať inzulín. Nedalo by sa to obmedziť len na 1 x. Neviete mi poradiť kde by som mohla kúpiť pero na inzulín pre psíka, lebo náš veterinár to nevie. Momentálne mu dávam granulky Royal canin Diabetic, predtým som mu dávala len obyčajné Royal Canin mohlo by to ovplyvniť túto situáciu – pomohlo by to znížiť ten cukor ? Mám mu dávať aj nejakú inú stravu ? Ďakujem.

  21. Kde sa dá zohnať pero na inzulín pre psíka ? Náš veterinár s tým nemá skúsenosti. Máme cukrovku. Picháme 2 x denne inzulín. Momentálne podávame krmivo Royal canin Diabetic, predtým som dávala obyčajné Royal canin, len som požiadala lekára aby mi objednal diabetic. Ani obyčajné Royal canin mu nerobili problém. Mám mu dávať ešte aj nejakú inú stravu ?

  22. Dobrý den,
    pero na inzulin se dá sehnat u veterináře, vyrábí se pod názvem VetPen a je kompatibilní s veterinárním inzulinem Caninsulin. Obojí vyrábí firma MSD Animal Health a mělo by být bez problémů k dostání u veterinárních dodavatelů. Jinak tento Caninsulin by se pejskovi měl aplikovat pouze jednou denně a to ráno. Krmit se doporučuje 2x denně, poprvé ráno po podání inzulinu a podruhé zhruba za 8 hodin, kdy se uvolňuje další dávka již podaného inzulinu. Co se týče typu granulí, doporučují se právě dietní diabetické, které obsahují lehce stravitelné bílkoviny a umožňují postupné uvolňování glukózy. Není vhodné pejskovi měnit jídlo, protože každé granule nebo jiné krmení obsahují různé množství cukrů a když krmení změníte, tak dávka podávaného inzulinu může být nedostatečná nebo naopak vysoká a pejskovi to může způsobit vážné problémy. Takže krmte Royal Canin Diabetic a s Vaším veterinářem se ještě jednou poraďte o dávkování inzulinu.

  23. Dobrý den,
    pero na inzulin se dá sehnat u veterináře, vyrábí se pod názvem VetPen a je kompatibilní s veterinárním inzulinem Caninsulin. Obojí vyrábí firma MSD Animal Health a mělo by být bez problémů k dostání u veterinárních dodavatelů. Jinak tento Caninsulin by se pejskovi měl aplikovat pouze jednou denně a to ráno. Krmit se doporučuje 2x denně, poprvé ráno po podání inzulinu a podruhé zhruba za 8 hodin, kdy se uvolňuje další dávka již podaného inzulinu. Co se týče typu granulí, doporučují se právě dietní diabetické, které obsahují lehce stravitelné bílkoviny a umožňují postupné uvolňování glukózy. Není vhodné pejskovi měnit jídlo, protože každé granule nebo jiné krmení obsahují různé množství cukrů a když krmení změníte, tak dávka podávaného inzulinu může být nedostatečná nebo naopak vysoká a pejskovi to může způsobit vážné problémy. Takže krmte Royal Canin Diabetic, nic víc mu nedávejte a s Vaším veterinářem se ještě jednou poraďte o dávkování inzulinu.

  24. Náše fenka má cukrovku, pícháme inzulin každé ráno.Krmíme PURINOU .Kolik je prosím hodnota hladiny v krvi, má 14 až 16.Měla 24.Je to měsíc ,co jsme to zjistili.Jak dlouho trvá než se to srovná a kolik bude přijatelný průměr?Děkuji za odpověď.

  25. Dobrý den,
    normální hladina glukózy v krvi je kolem 6. Při podávání inzulinu byste se měli dostat zhruba na tuto hodnotu. Pokud má Vaše fenka hodnoty kolem 15, měla by se dávka inzulinu o trochu zvýšit. Pokud není fenka kastrovaná, tak byste měli zvážit tuto operaci, protože pohlavní hormony přispívají ke zvyšování hladiny cukru v krvi. Ale o konkrétním postupu se poraďte s Vaším veterinářem, protože já neznám přesnou anamnézu a momentální zdravotní stav Vaší fenky.

  26. Naší fence (yorkšírský teriér) zjistili asi před 2 týdny zvýšenou hladinu cukru – měla 24. Začali jsme píchat inzulín a dostali jsme diet.krmivo. Dle slov veterináře musíme dávku píchnout ráno, až po jídle, ale pejsek nám granule nechce jíst,takže kolikrát insulín pícháme až večer, kdy trochu granulí sní. Nevíme, jak se s tím vypořádat. Současně jí dělaj testy na Cushingův syndrom,výsledky ještě nemáme.Zatím se cukr pohybuje mezi 13 -16. Dnes nám veterinář oznámil, že většina psů s cukrovkou do několika týdnů oslepnou.Můžete mi napsat váš názor.

  27. Dobrý den,
    je opravdu vhodné, aby jste jí to píchali ráno, protože, když jí to píchnete večer, ona se nenají nebo nají málo, tak si v noci ani nevšimnete, že měla hypoglykemický záchvat a může Vám umřít. Bylo by dobré, abyste ji změnili režim tak, aby jedla ráno. Tzn. dát jí ráno najíst, pak jídlo uklidit a dát jí trošku zobnout ještě 8 hodin po podání inzulinu. A v každém případě je nutné, aby dostávala inzulin vždy ve stejnou dobu, je důležité dodržovat stále stejný režim. Ještě se zeptám, je Vaše fenka kastrovaná? Pohlavní hormony totiž také ovlivňují hladiny cukru a inzulinu v krvi, proto by bylo dobré fenku nechat vykastrovat. Co se týče cukrovky a slepoty, tak ano, NELÉČENÁ cukrovka pravděpodobně skončí oslepnutím. Pokud se Vám podaří dostat hladiny cukru do normálních hodnot, tak se toho nemusíte bát.

  28. Dobrý večer,
    mám 8 letou fenku Boloňského psíka která má cukrovku a oslepla. Chtěla jsem se zeptat zda je možné aby ještě někdy viděla. Samozřejmě po operaci.

  29. Dobrý večer, ještě dotaz k dotazu z 31.1.2015 jsem se ještě chtěla zeptat mimo návratu zraku zda je možné aby se fenečka z toho dostala a nebyla závisla na inzulínu.Děkuji za odpověď

  30. Dobrý den,
    cukrovka je bohužel doživotní problém. Inzulin jí budete muset dávat už pořád a zrak se jí také nevrátí. Ani operace očí by nepomohla, protože při cukrovce se volné cukry ukládají do sítnice oka a tím ji poškozují. A na to žádná operace neexistuje. Ani u lidí není tento problém řešitelný.

  31. Dobrý večer, moc děkuji za odpověď i když nepotěšující. Chtěla jsem se ještě s Vámi poradit a to zda si pořídit inzulínové péro. Dávám fenečce 2x denně inzulín a do teď jsem měla Caninsulín a píchám ji to injekční stříkačkou.
    Teď mi už inzulín dochází a budu si muset pořídit další dávku a proto uvažuji o inzulínovém péru. Jen nerozumím tomu jak jste v předešlém dotazu odpovídal, že se tímto pérem podává inzulín jen jednou denně. Pak jsem se chtěla zeptat na granule které mi docházejí a musím koupit nové, zda jsou tyto granule dobré a nebo si pořídit jiné. Dávala jsem granule Royal Canin Diabetic-veterinary diet. Jedná se o Boloňského psíka. Děkuji za odpověď.

  32. Dobrý den,
    standardně se inzulín pejskům podává jednou denně a je jedno jestli perem nebo stříkačkou. Ovšem pokud pejsek z nějakého důvodu nereaguje na jednu dávku inzulinu, je možné mu ho aplikovat dvakrát denně. Pokud tedy nyní aplikujete inzulin 2x denně stříkačkou, dávala byste ho 2x i perem. Aplikace inzulínu perem je pravděpodobně jednodušší, ale zase jeho pořizovací cena bude poněkud vyšší. Každopádně byste musela pořídit veterinární pero VetPen, které je certifikováno a standardizováno právě k veterinárnímu Caninsulinu. Ten totiž obsahuje 40 IU (jednotek) inzulinu v 1 ml, kdežto humánní přípravky mají
    100 IU/ml a pokud byste dávkovala humánním perem, mohla byste pejska snadno předávkovat. Proto se zkuste domluvit s Vaším veterinářem, za jakou cenu je schopný VetPen sehnat a podle toho se rozhodněte.
    Co se týče granulí, tak klidně můžete pokračovat v Royalech, není třeba žádná změna krmení.

  33. Dobrý den,
    mám fenku starou 8 let, je kastrovaná. Poslední dobou se mi zdá, že více pije, i přes to nevyžaduje častější venčení, pravdou je, že však čůrá déle. Další věc, která se objevila společně se zvýšeným pitím je i to, že je jí pořád horko – chladí se jazykem. Poslední věc, které jsem si všimla je to, že se více škrábe hlavně v oblasti podpaží.
    Venku se chová úplně normálně, loví myši, skáče, běhá.

    Chtěla bych se zeptat, zdali popsané skutečnosti nejsou příznakem nějaké nemoci a nebo se jedná jen o projev stárnutí?

    Krmím ji BARF stravou, kterou ji připravuji sama (složena z masa, kostí, ovoce, zeleniny…).
    Celkově prospívá dobře = o jídlo jeví zájem (zvýšený), úbytek na váze nemá, a jinak je veselá a hravá.

    Děkuji za odpověď.

  34. Dobrý den,
    bylo by dobré přesně zjistit kolik Vaše fenka vypije a pak zajít za veterinářem, který určí zde se jedná o nadměrné pití a močení. To pak může byt příznakem rady nemoc. Na druhou stranu může být tohle chování jenom reakce na zvýšenou teplotu prostředí. Škrábaní v oblasti podpaží může být způsobeno alergii na látky nacházejíce se v krmivě nebo prostředí. V každým případe je potřebné zajít za veterinářem, který posoudí zda je tohle chování způsobeno nemoci, nebo nikoliv. O projev stárnutí se nejedná.

  35. Dobrý večer, píchám 2x denně Caninsulín. Začátek byl těžký než pan doktor přišel na to jak často a kolik ji dávat Caninsulínu. Jenže pořád máme problémy s dávkou. Mám teď neschopenku a tak co jsem šla s fenečkou ven jsem chytala moč a barvícím proužkem jsem zjišťovala kolik cukru má v moči. Strašně ji to lítalo. Pokud proužek je zabarvený žlutě je vše v pořádku pokud zeleně dostává se cukr do moče. Pořád až na nějaké výchylky jsme měli všechno zeleně. Teď ji pan doktor úplně inzulín na týden vysadil a chodíme s krvi. škoda, že tady nemůžu přibalit přílohu se zaznámem moče.
    Děkuji a odpověď

  36. Dobrý den,
    mohli by jste zkusit fenu vykastrovat, výkyvy v hladině glukózy v krvi by se potom měli minimalizovat.

  37. Dobrý den,
    chtěl bych Vás poprosit o radu. Máme pejska – německý pinč cca 13 – 14 let starý. Omlouvám se, trochu jsem se rozepsal, ale bez toho bych nebyl schopen vysvětlit celý problém.

    Před cca dvěmi lety byl pejskovi zjištěn pravděpodobně nezhoubný nádor na játrech, který nezpůsoboval žádné výraznější problémy, jen jsme trochu museli poupravit krmení (Hills I/D + vařené ryby), protože měl zažívací a trávící potíže a přidali jsme doplněk Sanicell a od té doby byl celkem klid a ani pravidelné kontroly nevykazovaly nic neobvyklého. V únoru jsme mu museli pro velký zánět nechat vytrhnout tři zoubky a při té příležitosti se opět dělali krevní testy + sono, krev byla celkem v normě, nádor se lehce zvětšil, ale jinak žádná výrazná změna k horšímu, jen nám byl doporučen Legaphyton a Zentonil.

    Před třemi týdny (zhruba tři týdny po operaci zoubků, kdy již měl dávku legaphytonu vyčerpanou a právě užíval Zentonil) začal být více aktivní a začal víc žrát, následně začal hodně pít a močit a nakonec i zvracet a naopak původní enormní chuť k jídlu vystřídalo nechutenství. Na veterinární klinice dostal antibiotika a v krvi zjistili zvýšenou hladinu glukózy (cca 40 jednotek), bylo to přisuzováno nemocným játrům.

    Dostal antibiotika i v tabletách s sebou a odvezli jsme jej domů, ale stav se dále zhoršil, nepřijímal potravu, natož antibiotika a pokud něco snědl, tak to vyzvrátil. Tak jsme za cca 36 hodin od první návštěvy jeli znovu na veterinu, kde si ho již nechali, dostal infuze a po konzultaci a kontrolách krevních obrazů z minulosti nám lékař řekl, že má podezření na akutní zánět slinivky a dle předběžného testu mu to tak i vyšlo (ačkoliv následný test na specializovaném pracovišti vyšel negativně). Byl tedy léčen na akutní zánět slinivky – infuze, po třech dnech postupně dieta Hills I/D low fat a začal dostávat inzulín 1x denně 7 jednotek a pejsek se zlepšil, takže jsme si ho minulou středu odvezli domů, byl stabilizovaný a měl v krvi 17 jednotek glukózy a měl chuť k jídlu.

    Dle informací od veterinářů jsme začali dávat inzulín 2 x denně 3,5 jednotky, krmili jsme ho po malých dávkách každé 3 hodiny. Další den na kontrole (čtvrtek) byl cukr 17,5 jednotek, bohužel již v pátek byla hodnota glukózy v krvi opět neměřitelná. Dle rad lékařů jsme začali prodlužovat intervaly mezi krmením na 4 x za den, ale stav to nezměnilo, nicméně pejsek byl stále při chuti a jedl. Pravidelně měříme také cukr v moči, v sobotu byl ještě proužek světle zelený, poté již tmavě zelený až téměř do černa a stav se do dnes nezměnil. Při další kontrole na vet. klinice toto pondělí mu byla zvýšena dávka inzulinu na 2 x 4 jednotky a doporučeno krmit jen dvakrát denně ihned po píchnutí inzulinu. Bohužel efekt není žádný, naopak se pejskovi vrátila nechuť k jídlu a odmítá jíst, maximálně občas do jídla ďoubne, ale málo a už vůbec ne ráno v půl sedmé, kdy dáváme inzulín, jíst by chtěl až tak v 11 dopoledne, ale to už mu nemá zase kdo inzulín dát.. Jinak pejsek má potřebu se často vyprazdňovat, jen během noci nás vytáhne až třikrát ven, ale průjem nemá a zabarvení stolice je normální. V tuto chvíli zvažujeme, zda by nepomohla změna konzervy místo Hills I/D low fat dávat Royal Canin diabetic special wet. Za tyto tři týdny, kdy problémy začaly zhubnul více jak 3 kg, původně měl kolem 14,7 kg

    Moc prosím o Vaši pomoc, protože my jsme již bezradní a bohužel i lékaři na naší veterinární klinice. Nevíme co je lepší, jestli mu dát jíst i přes den, pokud má chuť, nebo raději nic, a čekat, jestli si něco vezme při dávce inzulínu, ale to zase nechce on.. Nebo jestli zkusit změnu krmiva, jiné časy, zvýšit inzulín, jiné léky…

    Ještě jednou děkuji a omlouvám se za tak dlouhý dotaz. Petr Hoffmann

  38. Dobrý den,
    je vhodné dávat inzulín vždy ve stejnou hodinu ráno a pak dat pejskovi najíst. Potom celý den nic a opět večer. Doporučuji diety jako Specific CRD, Eukanuba VD Glocose/Weight/Diabetic control, Royal Canin VD Diabetic, jejich spousta určitě se najde nějaká co bude pejskovi chutnat. Ak se množství glukózy v moči neupraví, je potřebné přehodnotit dávkování inzulínu. Přeji Vám hodně trpělivosti, snad se Vašeho pejska podaří dlouhodobě stabilizovat.

  39. Dobrý večer,
    máme 8-ročnú fenku yorkshirského teriéra väčšieho vzrastu.Pred 3 rokmi bola 2x pripustená a v obidvoch prípadoch dostala zápal maternice, takže museli vyvolať u nej potrat, a v druhom prípade už museli pristúpiť ku kastrácii. Pred 2 týždňami som spozorovala, že nadmerne pije, dokonca 2x sa v noci pomočila, hoci ináč je veľmi poriadna (ani po ťažkej operácii, keď nám skoro umrela, lebo 2 týždne nič nevedela zjesť sa ani raz nestala takáto „nehoda“), sme s ňou išli k veterinárke, ktorá po vyšetrení krvi určila diagnózu cukrovka. Nastavila ju na inzulín – 3 jednotky denne, ktoré jej picháme ráno pred prvým jedlom. Od malička dostávala varené jedlo (buď kuracie, alebo morčacie /krútí/ s ryžou a mrkvou , od operácie raz denne na obed, ráno a večer dostáva granule po polovičke odporúčanej dávky. Museli sme pristúpiť na takýto sposob, lebo spočiatku granule veľmi nechcela, a po kastrácii sme boli radi, že vôbec prežila. Od začiatku sa u nej vyskytovali časté zápaly uší, rôzne vyrážky po tele a zlozvyk – škrabe sa neustále okolo úst a uši si vyškriabe často až do krvi a tiež si obhrýza labky. Samozrejme sme pri každom príznaku navštívili veterinára, ktorý ju liečil rôznymi, väčšinou hormonálnymi liekmi. Po tej operácii sme jej dali spraviť aj testy a ukázalo sa, že je alergická jednak na lúčne porasty, ale hlavne aj na hydinové mäso okrem kačacieho, obilniny a iné potraviny, a tiež na chemické čistiace prostriedky, hlavne však na chlór. Mäso môže len hovädzie, kačacie, jahňacie, králičie, bravčové. Vtedy sme prešli na hovädzie a od tých čias je len to, občas keď máme králika, dostane aj to. Po operácii sme riešili aj granule dietetické (aby nám nepribrala, lebo papať jej vždy chutilo a podľa veterinárky má nadváhu (momentálne váži cca 7,5 kg). Horko-ťažko sme našli vhodné granuly, ktoré neobsahujú látky, na ktoré je alergická, a sú aj diétne. Pred operáciou dostala sem-tam nejakú odmenku alebo piškótku, teraz už nič. Nakoľko ja som s ňou väčšinou cez deň, vidím, že je stále hladná. Jedlo doslova hlce, keby som jej mäso nenakrájala na malé kúsky, asi by ho zhltla celé. Teraz dostáva inzulín o 9,00 h., potom pol dávky granúl, o 15,00 varené jedlo- (cca 15-20 dkg, porcie nevážime) a pol dávky granúl o 22,30 h., medzi jedlami si stále pýta jesť. Častokrát keď leží vedľa mňa, počujem ako jej škŕka v bruchu. Podotýkam, že od malička nebola nikdy hyperaktívna, bola a je pohodlná a na dlhšie prechádzky sa jej nechce. Ešte v lete ako-tak, čím je staršia, tým menej chce.
    Možno to je spôsobené aj tým, že dcéra ju ráno vyvenčí pred deviatou, ja prídem pre ňu okolo 14 -14,30 h – dovtedy je sama, ja som stále s ňou, ale väčšinou leňošíme – a večer ju privádzam okolo 19,30 h – od 20,00 do 22,30-23,00 často je sama. Konečne sa dostávam k tomu nášmu problému. Napriek inzulínu a už popísanému stravovaniu nám glukóza vyskakuje, lebo samozrejme sledujeme moč 2x denne. V prvom týždni sme mali 3 dni za sebou negatívny moč, tak veterinárka povedala znížiť dávku na 2,5, na jeden deň sme už nemali inzulín a ďalší deň už indikačný papier ukazoval max a dostavil sa smäd. Opätovne zvýšila dávky na 3. To bolo minulý utorok. 2 dni bol indikačný papier tmavozelený (streda, štvrtok), piatok večer slabozelený, sobota neg, nedeľa neg. Nevieme pochopiť, prečo napriek podávaniu inzulínu cukor vyskočil, či je to vôbec normálne. Stravu má tú istú – granule, varené hovädzie mäso, varená mrkva, ryža. Zase to vypadá tak, že nám dôjde inzulín, hoci podľa veterinárky má byť vo fľaške týždenná dávka, ale nie je a sú sviatky, veterinárka bude najskôr ordinovať v utorok, to znamená ut., str., štvr., piat., sob. dávky po 3, dnes dostala 2,5 a zajtra čo zostalo. A to sme mali ísť na kontrolu až v stredu, ale budeme musieť v utorok. Nebude to škodiť, že zase bude 1 jeden deň úplne bez inzulínu? Veď veterinárka by mala vedieť, na koľko dní je jedno balenie? Chcela by som ešte vedieť, v akých intervaloch sa odporúča vyšetrenie krvi na cukrovku? Priznám sa, už teraz mám obavy, lebo zajtra má byť náš miláčik zase so mnou a ja mám strach, že jej vyletí cukor z nedostatku inzulínu… Budem vďačná za všetky Vaše rady či už ohľadne cukrovky, ale i ohľadne zlozvykov, lebo škriabeme sa stále (až je vidieť, ako ju svrbí celé telo), aj labky si ohrýzame stále, a ako som si dnes všimla, ľavé uško máme zase červené. Tiež by ma zaujímalo, či je v poriadku, že pes s cukrovkou „hladuje“, aj keď dostáva pravidelne jesť.
    Ďakujem vopred. S pozdravom J.Š.

  40. Dobrý deň,
    najlepšie by bolo, aby ste fenke dávali len komerčnú diétu, kde sú zložky krmiva presne vybilancované a vďaka tomu nedochádza k výrazným výkyvom hladiny cukru v krvi, ktoré spôsobujú prejav hladu. Škriabanie a červené ucho je pravdepodobne prejav alergie ešte na nejakú zložku potravy či alergény v prostredí. Vyšetrenie krvi na cukrovku je dôležité pri nastavovaní na inzulín, ale výsledky môžu byť ovplyvnené stresom psa pri odbere. Preto je odporúčané pravidelné zisťovanie prítomnosti cukru v moči, v ktorom by sa na obed a večer nemal vyskytovať, ráno sa dá tolerovať jeho menšie množstvo. Pri pretrvávajúcom výskyte glukózy v moči je potrebné opäť prehodnotiť dávku inzulínu a takisto vyšetriť krv. Ak je liečba úspešná, vyšetrenie krvi stačí opakovať každé tri mesiace. Každý výpadok v podávaní inzulínu je samozrejme neželaný, odporúčam Vám prísnejšie sledovať jeho zostatok, prípadne si robiť zásoby na dlhšiu dobu. Želám Vám veľa trpezlivosti pri liečbe, ktorá bude určite odmenená radosťou z Vášho miláčika.

  41. Dobrý den, máme 10,5 letého bišonka. Měl v 8 letech chemickou kastraci, která nakonec vedla v 9 letech v klasickou kastraci. Je obézní. Před 3 týdny mu veterinář zjistil cukrovku na hodnotě 23. Zatím jsme nastavili alternativní léčbu, dietu a zhubl nám již za 3 týdny 1,5 kg , ale přemýšlíme o Vetpenu. Jak dlouho se ještě pejsek průměrně dožije po pravidelné aplikaci inzulínu?Děkuji

  42. Dobrý den,
    jako dlouho se ještě pejsek dožije po pravidelné aplikaci inzulínu se nedá s jistotou říci. Mnohdy se po správném nastavení dožívá i vysokého věku, jindy se přidají i další potíže a léčení je složitější. V každém případě si myslím, že je to třeba zkusit.

  43. Máme 14,5 letou fenku trpasličího pudla, je tři roky po operaci dělohy, nyní tak měsíc více a častěji močí- nevydrží někdy ani do venčení. Nevím jestli je žíznivější. O jakou diagnozu by se mohlo jednat ?

  44. Dobrý deň,
    určite je potrebné vyšetriť moč i krv, aby sme vylúčili cukrovku. Ak bude hladina cukru normálna, mohlo by sa jednať o chronické zlyhávanie obličiek. Ďalšou možnosťou je inkontinencia moču spôsobená kastráciou, po ktorej má fena nižšie hladiny estrogénov. Tieto hormóny sú potrebné pre úplnú funkciu zvierača a preto môže dochádzať u niektorých vykastrovaných sučiek k samovoľnému úniku moču. Tento problém sa môže riešiť medikamentózne.