Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

RTG vyšetření psů a koček

RTG vyšetření psů a koček

Jaké jsou hlavní výhody RTG vyšetření?
RTG vyšetření je jedním ze základních technik používaných v diagnostice chorob malých zvířat. Umožňuje posoudit změny v kosterním systému, změny hrudníku a břicha. RTG vyšetření často doplňuje klinické vyšetření. Pomůže vyloučit přítomnost některých onemocnění.

V jakých případech veterinář doporučuje rentgenové snímky?
RTG vyšetření lze použít k diagnostice změn v dýchacích cest a kosterní soustavy. Často se používá RTG vyšetření při kardiovaskulárních onemocněních a onemocněních dýchacích cest (které zahrnují horní cesty dýchací), při diagnostice změn spojených s poruchou pohybu (kulhání, paréza končetin) a při problémech trávicího ústrojí, jako je nechutenství, zvracení, průjem nebo zácpa. Po rentgenovém vyšetření by se mělo provést ultrazvukové vyšetření jako doplňkový test.

Je nutné podat sedativa pro rentgenové vyšetření zvířat?
Většina rentgenových vyšetření se provádějí bez předchozího podání anestezie, i když v některých případech je to obtížné a vyžaduje to ze strany veterináře hodně trpělivosti a šikovný přístup k pacientovi. V případě dysplazie kyčelního kloubu a loketního kloubu u psů nebo vyšetření krční páteře je základem správné polohování pacienta. Tam bývá podání sedativ často potřebné.

Jak připravit psa na RTG vyšetření?
V ideálním případě by měl pejsek přijít nalačno. Pro břišní ultrazvukové vyšetření se doporučuje alespoň 12 hodin hladovka, doplněná opatřeními ke snížení množství plynu v žaludku a střevech. Pro studium močového měchýře na ultrazvuku je vhodné, aby byl naplněn močí.

Je vhodné provést RTG vyšetření v rámci preventivní kontroly?
Provést pravidelné testy je velmi důležité, protože jsou zaměřena na prevenci nemocí a jejich včasné rozpoznání. U zvířat středního věku (5-6 let psi, kočky 7-8 let), které nevykazují žádné klinické příznaky choroby, bychom měli jednou za rok provést základní rentgen hrudníku a břišní ultrazvuk.

Hledáte kvalitní granule pro psy ?

6 Comments

  1. Prosím o sdělení , jaké riziko plyne z úrazu na kůstkách zadní tlapky psa ( fena trp.pudl, 6 let, 5kg) po nalehnutí těla člověka při pádu. Jaká terapie kromě fixace, je nutný RTG, jaká je zhruba cena vyšetření a ošetření? Pes nosí nohu ve vzduchu, úraz se stal 8.2.t.r., otok není, pohmat je bolestivý v místě vnitřních prstů tlapky.Děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den,
    RTG bych Vám určitě doporučila, abyste věděli jestli je tam opravdu něco zlomeného. Pokud je zlomenina jednoduchá, stačí pouhá fixace. Kdyby byla zlomenina komplikovanější, tak je někdy potřeba tu kost sešroubovat. Ale mnohem častější je pohmoždění končetiny. Při pohmoždění i zlomenině se na pár dní nasazují léky proti bolesti. Cenu Vám bohužel nejsem schopná říct, na každém pracovišti může být jiná a hlavně záleží na rozsahu poškození a následné terapii. Pokud má Vaše fena nějakou zlomeninu a nic s tím nebudete dělat, může to špatně srůst a fena pak může kulhat, do budoucnosti je tam pak větší riziko artrózy.

  3. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či dokáže RTG vyšetrenie odhaliť aj nádorové ochorenie v oblasti chrbtice? Ďakujem.

  4. Dobrý den,
    pokud nádor vychází z kosti, tak ano. Pokud by vyrůstal třeba z míchy, tak se to na RTG nemusí najít. V těchto případech jsou vhodnější zobrazovací metody jako je CT nebo magnetická rezonance.

  5. Vážení, chci se zeptat, jak často je možno provádět RTG u kočky. V pondělí to byly 3 týdny, kdy kocourek absolvoval RTG plic. Je vhodné další RTG vyšetření tento pátek? Děkuji.

  6. Dobrý den,
    RTG u kočky by se mělo provádět, jen tak často jak je nezbytné. Vo Vašem případe se pravděpodobně jedná o kontrolu úspěšnosti terapie a je to tedy standardní postup.