Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Průjem u psů

Průjem u psů

Průjem u psů patří k jednomu z nejčastějších příznaků spojených s onemocněním gastrointestinálního traktu. Neléčený průjem může vést k vážným problémům v těle zvířete a vyčerpání (zejména u štěňat a mladých psů).

Průjem může nastat ve dvou formách: akutní a chronický průjem. Akutní průjem zmizí v důsledku symptomatické léčby. Pokud po 1-2 týdnech léčby přetrvává, může přejít do chronické formy. Pak je třeba zkoumat příčiny průjmu.

Příčiny průjmu u psů

Příčiny průjmu jsou různé a často je obtížné je určit.

Mezi nejčastější příčiny průjmu patří:

 • Nesnášenlivost na složky krmiva
 • Náhlé změny ve stravě
 • Potravinová alergie
 • Přejídání
 • Zánětlivé střevní onemocnění
 • Otrava
 • Podráždění gastrointestinálního traktu
 • Bakteriální infekce trávicího systému
 • Reakce postvakcinační
 • Zánět slinivky břišní
 • Škrkavky, tasemnice
 • Přítomnost prvoků v zažívacím traktu
 • Akutní stres
 • Metabolické onemocnění
 • Léčba antibiotiky

U některých plemen se chronický průjem může vyskytnout častěji (např. německý ovčák).

Jak se vypořádat s průjmem?

Pokud váš pes trpí průjmy, musíte s ním jít k veterináři. Strava musí být snadno stravitelná. Nejlepší je vařené drůbeží maso smíchané s vařenou rýží a mrkví. Můžete také použít speciální krmivo nebo veterinární diety pro psy se střevními-žaludečními poruchami.

8 Comments

 1. Dobrý den,

  máme 3-letého kavalíra. Již je to 3.týden kdy opakovaně trpí průjmy. Většinou jsou s krví, někdy i hlenem. Vyskytují se zhruba 1x za 3 dny. Mezitím se pes zdá v pořádku. Veterinář nám dal nejdříve ATB, která jak se zdálo zabírala, ovšem při poslední tabletě se průjem znovu objevil. tedy jsme dostali attapektin tablety. Další týden došlo k odblešení pomocí Advocate a za 3 dny poté k odčervení(Cestal plus). Opět se 2 dny zdálo, že pes je v pořádku. Od té doby uplynul 1 týden a průjem se za tu dobu objevil již 2x. Pes je při průjmu spavý, apatický, bez chuti k jídlu. Dostává po celou dobu vařenou rýži s masem, většinou kuřecím bez kůží. Nevím si s ním rady. Prosím o váš názor na věc a radu.

  Děkuji. Pavlína.

 2. Dobrý den, ve vašem případě by bylo vhodné vyzkoušet nějakou komerční dietu (Eukanuba, Trovet, Specific, Royal Canin) na trávicí problémy. Dietu je třeba podávat minimálně 2-3týdny. Pokud bude
  pes bez průjmu, můžete k ní postupně přidávat vaše obvyklé krmení. Pokud se prujem začne vracet, dá se střevní dieta podávat dlouhodobě.

 3. dobry večer.mame 7leteho pejska rasu skotsky jeleni pes.už přibližně měsic vždy po delšim proběhnuti dostane hrozny prujem.vlastně kadi vodu.muže to byt něco važneho

 4. Muze to byt zpusobeno stresem, zkusil bych to resit nejdříve dietou, pokud
  by se to nezlepsilo, bylo by vhodne kontaktovat veterináře.

 5. Dobrý večer moje fenečka má 4 denní štěňátka a má řídkou stolici. Jakou stravu ji mám dávat aby nepřestala mít mléko.Jakou dietu mám dávat?? Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den, doporučil bych na 1-2 dny dietu intestinal buď samotnou nebo ji míchat se stravou, kterou dáváte nyní.

 7. Dobrý den, muj pes (německý ovčák 1 a půl roku) už téměř tři měsíce trpí průjmem. Veterinář nám řekl, že to vypadá na slinivku a předepsal nám prášky Pancreolan. Po těchto prášcích stolice už není tak průjmovitá, ale řídká je stále a častá také někdy až 10x denně. Dáváme granule nejdříve K9, poté Royal canin. Stále se to nelepší. Veterinář nám řekl, že si na to musíme zvyknout, že to ke slinivce patří. Jinak je stále veselej, hravej, ale trápí mě, že pořád hubne. zkoušeli jsem mu dávat i rýži s vývarem a stolice se mu zlepšila a byla i jen 3x denně, ale na radu veterináře jsme zase přešli na granule a je to zase na začátku. už jsme z toho opravdu zoufalí, nemůže to být třeba tím, že nesnese žádný tip granulí? Děkuji Vám moc za odpověď.

 8. Dobrý den, zda-li je to sliivka (správně EPI – exokrinní pankreatická insuficience), je nutné nemoc řádně zdiagnostikovat a potom případně nasadit odpovídající léčbu (např. Pankreolan + speciální veterinární dieta). Nelze jen tak naslepo nasadit léky a čekat co se bude dít.