Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Problémy s onemocněním srdce kočky

Problémy s onemocněním srdce kočky

Jaké příznaky naznačují, že kočka má problémy s onemocněním srdce?
První známkou je, že majitel pozoruje depresi a často se vyskytuje noční dušnost. V průběhu času se tyto příznaky zhorší a kočka se rychle unaví, víc spí a ztrácí chuť k jídlu. V důsledku selhání levé komory srdeční může dojít k otoku plic. Dalším vážným důsledkem může být blok břišní aorty, který vede k ischemii a ochrnutí končetin.

Jaká jsou onemocnění srdce u koček?

Stejně jako v jiných savců, onemocnění srdce u koček může být rozděleno na vrozené a získané. Vrozená vada plodu, který přežil, může být zcela vyléčena operací. Mezi genetické choroby nejčastěji u koček patří kardiomyopatie, většinou hypertrofická kardiomyopatie, na rozdíl od psů, u kterých se vyskytuje především dilatační kardiomyopatie. Hypertrofické kardiomyopatie kočky je pravděpodobně geneticky podmíněná. Před několika lety byl ve Spojených státech identifikován jeden z genů zodpovědných za vznik tohoto onemocnění. Toto onemocnění je často přenášeno dědičně zejména u koček. Diagnóza by měla být potvrzena na specializované kardiochirurgii. Kromě klinického vyšetření, by mělo být provedeno: RTG vyšetření, EKG a echokardiografie. EKG objasní, zda kočka má poruchy srdečního rytmu a z echo analýzy určíme, zda máme co do činění s hypertrofií stěn a zmenšováním srdečních komor.

Jak pečovat o kočku s onemocněním srdce?

Podávané léky mohou zlepšit celkový stav zvířete nebo zlepšit dýchání, zvýšit mobilitu a redukovat příznaky dušnosti. Léčba onemocnění srdce u koček vyžaduje pravidelný kontakt s lékařem. Pokud je léčba zahájena příliš pozdě, prognóza nebývá nepříznivá. Kočky také trpí dilatační kardiomyopatií. To je způsobeno především nedostatkem taurinu. Tato aminokyselina je nyní přidávána do většiny krmiv.

Jaká je prevence srdečních onemocnění u koček?
Základem jsou: kvalitní granule pro kočky a pravidelná vyšetření na kardiologii. To se týká hlavně kočky v ohrožení.

Comments are closed.