Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Problémy s drápy psů a koček

Problémy s drápy psů a koček
Trhliny, lámavost a nakonec ztráta drápů u koček a psů mohou být příznaky nedostatku vitaminů a minerálních látek, ale i příznakem vážných onemocnění.

V případě, že dojde k postupné ztrátě drápků na všech čtyřech tlapkách provázené bolestí končetin, a kulháním, tak jde opravdu o závažné onemocnění, v tomto konkrétním případě autoimunitní onemocnění. To znamená, že vlastní imunitní systém napadá tkáně, což vede k jejich poškození. Náchylní k této chorobě jsou převážně němečtí ovčáci ve věku 4-6 let. Příčiny autoimunitních onemocnění nejsou známy, proto neexistuje žádná cílená léčba. Antibiotika v těchto případech nestačí. Průběh nemoci je možné zastavit pomocí imunosupresivní terapie (zmírnění nadměrné aktivity imunitního systému). Obvykle se léčba prodlužuje a trvá i několik měsíců. Ale mějte na paměti, že i přes uzdravení se za nějakou dobu může nemoc vrátit.

Naše kočka má divné drápy, chová se úplně normálně, ale není tak aktivní jako dříve. Je příčinou nedostatek vitamínů?
Zinek, biotin, nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné pro správnou výživu naší kočky. Mají vliv na tvrdost drápků a posilují je. Tyto přípravky byste si měli vybrat u veterináře. Pokud se křehkost a lámavost drápků neřeší, tak se mohou objevit záněty, vypadávání srsti a vředy na tlapkách. Tyto choroby jsou nejčastější na jedné končetině.

ZÁSADY TERAPIE:
Podávejte kvalitní granule pro psy nebo granule pro kočky
Sledujte dávkování předepsané veterinárním lékařem
Dodržujte základní hygienu
Nepřerušujte léčbu, i když příznaky zmizí a uvidíte výrazné zlepšení

16 Comments

 1. Dobrý den
  Mám 15 letého psa, je to tibetský teriér. Má problém s drápy. Vždy mu 1 zčerná a pak úplně vypadne. Přitom pes se chová normálně, tlapky ho nebolí ani nejsou zarudlé.

  Děkuji
  Martina

 2. Dobrý den,
  takhle od počítače Vám asi moc neporadím. Neměl Váš pejsek třeba nějaký úraz, při kterém by si poškodil drápové lůžko? Také by se mohlo jednat o nějaký typ nádoru nebo tzv. lupoidní onychodystrofii, její příčina není známá, ale drápy při ní vypadávají nebo jsou nekvalitní s tendencí k lomivosti. Doporučuje se podávat dlouhodobě nenasycené mastné kyseliny, účinek se projeví po třech měsících, při vysazení dochází k recidivám. Vyzkoušejte tedy ty mastné kyseliny a pokud by se to nezlepšilo, doporučil bych provést biopsii…

 3. Dobrý den,
  mám kočku, kterou nedostanu k veterináří. Chci se zeptat kolik milimetrů ji mohu ostříhat drápky aby se jí nic nestalo a nebolelo jí to.
  Běkiji Bukvajová

 4. Dobrý den,
  to je různé, záleží na tom jak moc dlouhé ty drápky má. Mrkněte ji na drápky, pokud je má bílé, tak se na ně pořádně podívejte. Špička drápku bude úplně bílá a pak někde zhruba v půlce začne prosvítat růžová cévička. Do toho růžového už nesmíte střihnout, jinak ji poteče krev. Obecně se dá říct, že tu tenkou část drápu můžete odstřihnout, jak se dráp začne rozšiřovat, tak tam už nestříhat.

 5. Dobrý den,

  máme dvouletého britského kocoura. Asi před čtvrt rokem nemohl chodit na zadní tlapky, tak jsme zašli na veterinu, kde paní doktorka vůbec nevěděla co s ním je. Prý by to mohl pemfigus, ale není schopná to zjistit. Po chvíli mu taky vypadali na zadních všechny drápky komplet a na předních mu opadaly jenom vnější „pouzdra“ drápků. Zadní tlapky jsme mazali antibiotickou mastí a dávali steroidy. Až do teď se kocourek lepšil a dávky steroidů jsme postupně snižovali (asi na půl tablety Medrolu za 3 dny). Ale ted mu zase začali vypadávat „pouzdra“ u všech drápků.
  Myslíte že Medrol + antibitotická mast je nejlepší řešení?

  Děkuji moc za každou odpověd

  Michaela

 6. Dobrý den,
  pokud Vám kocourek dobře reagoval na tuto léčbu, tak Vám asi nic jiného nezbyde. Jinak pemfigus je poměrně vzácné autoimunitní onemocnění a dá se potvrdit biopsií kůže. Víc Vám bohužel neporadím, musela bych kocoura vidět a určitě bych nechala udělat tu biopsii.

 7. Dobrý den, máme podobný problém-máme asi roční fenku Brazil.fily a teď jí postupně upadávají drápy na tlapkách. Měla období, kdy byla smutná, nevrlá a stranila se nás.Mysleli jsme si, že má pubertu, ale je sterilizovaná.Tohle období přešlo- teď je úplně normální, hravá,veselá.Ale občas si drápky líže a pak jí rohovina upadne.Měli jsme 2 psy fily, ale tohleto žádný neměl. DěkujemeMohla byste nám prosím poradit?

 8. Dobrý den,
  takhle od počítače se to velmi těžko posuzuje, ale příčin může být vícero. Může mít pouze nedostatek biotinu a zinku, které jsou potřebné pro tvorbu rohoviny, ale také by mohla mít třeba nějakou autoimunitní chorobu kůže. Doporučila bych Vám zajít s ní k veterináři, aby prohlédl, jak ty drápy vypadají, jestli tam nejsou nějaké známky zánětu drápového lůžka nebo třeba mykóza. Opravdu příčin může být několik a bez vyšetření Vám bohužel víc neporadím.

 9. Dobrý den,

  máme doma 13 letou fenku – křížence. Jak to u nich bývá celý život zdravá a v pohodě. Jen už tak rok má na žebrech bulku, o který nám na veterině řekli, že to tukové není, ale zas k jejímu věku s tím nechceme nic dělat ať ji netrápíme. Tak 4 měsíce nazpátek se nám objevilo kulhání na zadní nohy, dostala antiotika a byly ji nasazeny doplňky stravy na klouby a kosti. Včera jsme ji chtěli ostříhat drápky a zjistili jsme, že se ji z drápů spíš udělali jen takové skořápky a vypadá to jak kdyby ji ze spoda rostly nové drápy. Je to vůbec možné?? Kvůli pracovnímu vytížení se k veterináři dostanu až v pátek, tak jsem doufala, že by jste mi mohli poskytnout aspoň nějakou předběžnou odpověď. Koukala jsme už na internetu a došla jsem ke špatné imunitě z důsledku stáří a také, že by ten nejspíš nádor mohl hrát také svou roli. Je na granulích pro seniory.

  Děkuji moc za odpověď
  Merclová

 10. Dobrý den,
  takhle od počítače Vám asi moc neporadím. Může to být prakticky cokoliv. Je to starší pes, takže nějakou artrózu pravděpodobně bude mít, takže kloubní výživa ji neublíží. Co se těch drápů týče, tak by to mohla být infekce, drápového lůžka, plíseň nebo třeba taky nádor, ale to Vám bez vyšetření nemůžu potvrdit. Takže určitě navštivte Vašeho veterináře, on Vám poradí…

 11. dobry den,chci se zeptat muj kocour si vytrhl nekde drapek,mel pacicku od krve,vylizava si packu a chodit muze normalne,sahnout si na ni nenecha,normalne si hraje,papa,nekulha,krev uz netece,je treba navstivit veterinare,dekuji za odpúoved

 12. Dobrý den,
  pokud nemá packu oteklou, bolestivou, tak k veterináři nemusíte. Ale určitě ho hlídejte, kdyby nožka začala otékat, kocour na ni nedošlapoval, tak s ním zajděte, protože tam bude mít zánět a bude to potřeba ošetřit antibiotiky.

 13. Dobrý den,
  máme labradora a hlavně na zadních packách se mu lámou drápy až do živého masa.
  Vždy se odlomí a krvácí to a nakonec mu upadne. Čím by to mohlo být?
  děkuji

 14. Dobrý den,
  příčin může být vícero od nedostatku vitamínů, přes zánět nebo plíseň drápů nebo i vážnější např. autoimunitní onemocnění, ale bez vyšetření se to nedá poznat. Proto zajděte s pejskem za Vaším veterinářem a on Vám určitě poradí.

 15. Dobrý deň, dnes sme boli u veterinára dať strihať pazúriky psíkovi. Jeden mal v strede nalomený, takže mu ho pani veterinárka musela odštipnúť viac. Dala mu niečo, aby mu to nekrvácalo a potom povedala, že ešte tak hodinu mu máme nechať obväz. Všetko sme spravili a aj po viac než hodine sme dali obväz dolu. Po nejakom čase si to však psík začal olizovať a znovu mu to začalo krvácať. Máme zájsť zase za veterinárkou alebo stačí, keď si to nebude olizovať a uzdraví sa mu to samé? ďakujem za odpoveď

 16. Dobrý deň,
  keď mu to už nekrváca a neolizuje si to, najlepšie to nechať samé zahojiť na čerstvom vzduchu. V opačnom prípade navštívte veterinárku, prípadne mu nejakým spôsobom zabráňte lízaniu (obväz alebo ponožka na nohu).