Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Potravinová alergie psa

Krmení psa s potravinovou alergií

Potravinová alergie se vyskytuje u stále většího počtu psů. Její charakteristické příznaky jsou svědění a zarudnutí kůže.  Příčin svědění může být mnoho, ale určitém procentu případů je příčinou potravinová alergie .

Potravinovou alergii je těžké diagnostikovat. Pokud máte podezření na alergie, vždy navštivte s vaším psem veterináře, aby přezkoumal příčiny příznaků. Pokud lékař může vyloučit jiné důvody pro problémů s kůží, lze předpokládat, že zvíře je alergické na některé složky v potravinách. Jedinou možností pro potvrzení potravinové alergie je nasazení eliminační diety.

Krmivo pro psy s potravinovou alergií

Potravinová alergie je reakce imunitního systému na jakoukoliv složku v potravě. Mezi nejčastější alergeny patří hovězí či kuřecí maso, rostlinný olej, škrob, konzervační látky, umělá aditiva, mléko atd. Alergie se může objevit a po dlouhodobém podávání krmiva s alergenem.

Eliminační dieta vyloučí z jídelníčku produkty, na které je váš pes alergický. Obvykle je dobré přejít například na skopové maso. Pokud po šesti týdnech alergické příznaky vymizí (svědění, podráždění kůže, škrábání), znamená to, že zvolený produkt neobsahuje alergeny, a může být bezpečně psovi podáván.

Hypoalergenní krmiva

Na trhu je dostupná celá řada hypoalergenních krmiv.

Jejich složení zahrnuje mimo jiné hydrolyzovaný protein (který nezpůsobuje alergické reakce) a omega-3 a omega-6, které pomáhají zmírnit zánět a snižují svědění. Dobré krmivo pro psy s potravinovými alergiemi by mělo splňovat několik podmínek. Zaprvé, počet zdrojů bílkovin by měla být omezen. Mělo by obsahovat nejvýše dva zdroje rostlinných bílkovin. Nezbytnou součástí hypoalergenních krmiv jsou nenasycené mastné kyseliny ve správném poměru. Krmiva by ale měla také obsahovat složky, které pozitivně ovlivňují stav kůže a srsti a zabraňují prohloubení příznaků alergie (vybrat můžete například Royal Canin).

Vzhledem k tomu, že potravinové alergie je nevyléčitelné onemocnění, musíme podávat speciální dietu po celý život zvířete. Kromě hypoalergenních vlastností musí poskytnout správné množství živin během vegetačního mláďat (alergie se často objevuje u velmi mladých psů), v dospělosti i během stárnutí psa.

5 Comments

 1. Dobrý den,

  prosím Vás o informaci, který výrobce vyrábí granule pro psy z koňského nebo kozího masa. Mám psa zřejmě s potravinovou alergií.

  Děkuji a přeji hezký den

  Vladislava Jahodková

 2. Z koňského nebo kozího nevím, ale lze doporučit od Trovetu zvěřinu nebo králíka.

 3. Kozí a koňské maso v konzervách se dováží z Německa od firmy VERITAS. Tel. 725 770 701 nebo info@veritascz.cz
  Přeji hezký den

  Michaela Berková

 4. Dobrý den, mám 7 letou fenku. Po napadení sametkami (na krku) konstatovala paní doktorka nejen infekci ale i alergii. Na infekci jsme dostali atb Xiclav 25O mg a doporučení na změnu stravy. Zakoupili jsme Hill’s Z/D jednak granule, jednak konzervu na vylepšení jídelníčku. Granulky ale velký úspěch nezaznamenaly. Můžeme koupit králičí nebo skopové maso a granule přelít vývarem, případně přidat kousky masa ? Po 1O dnech užívání atb se ložiska zahojila. Děkuji Škodová

 5. Dobrý den,
  opravdu se jedná o nějakou potravní alergii? Ona měla i dříve nějaké problémy s kůží? Spíš bych to chápala tak, že je Vaše fenka alergická na sametky a jejich kousnutí. Pokud problémy s kůží nikdy neměla, tak bych to považovala za vyřízené a žádná změna stravy nebude nutná. Pokud ale opravdu trpí nějakou potravní alergií, tak je lepší granule vývarem nezalévat. Ne proto, že by jí to mohlo nějak ublížit (králík a jehně jsou hypoalergenní masa), ale pejsci většinou rozmočené granule nemají moc rádi. Museli byste to vyzkoušet. Ale existuje celá řada komerčních hypoalergenních granulí, třeba by jí některé zachutnaly. Např. Royal Canin VD Canine Hypoaallergenic, Trovet RRD (králík), Trovet LRD (jehně), Trovet VPD (jelen), Purina HA, atd.