Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Ochrana močového ústrojí psů a koček

Přirozená ochrana močového ústrojí psů a koček
Jakékoli narušení močového traktu u psů a koček vyžaduje dlouhodobý postup pro obnovení rovnováhy. Jedním ze způsobů může být dlouhodobé podávání léčebné diety a doplňků stravy, které obsahují látky s prokázaným ochranným účinkem na močové ústrojí.

Jaké jsou problémy s močovými cestami u psů a koček?
Problémy dolních močových cest u zvířat mohou být stejně bolestivé jako u lidí. Každý majitel psa, který měl problém s močovými cestami (např. bakteriální infekce močového traktu) dobře ví, že, jde o závažné onemocnění. Obtíže při léčbě bakteriálních infekcí u psů a koček působí anatomie močového ústrojí, ve kterém je poměrně velký močový měchýř a úzká močová trubice. Jakékoli její zúžení vede ke zbytkové moči v močovém měchýři, která podporuje rozvoj bakteriální infekce.

Jaké jsou příčiny urologických onemocnění?
Nejčastější příčinou urologických onemocnění u psů jsou bakteriální infekce močových cest. Onemocnění může probíhat téměř bez příznaků. Pokud existují nějaké příznaky, jsou nejčastěji ve formě tlaku na močový měchýř, bolesti při močení nebo krvi v moči. U akutních případů se objeví letargie, nechutenství a horečky. Ale to není pravidlem, protože i u některých případů s hnisavým zánětem nemusí být tyto příznaky patrné. Základním problémem jsou opakující se infekce. Ve většině případů se používá k léčbě antibiotik, které po podání mohou velmi rychle přinést úlevu, ale v mnoha případech majitelé hledají trvalé řešení, nikoliv jen dočasné.

Jaké látky mají příznivý vliv na močové ústrojí?
Samozřejmě, že v případě akutních bakteriálních infekcí močových cest je nutné podávat antibiotika. Ale nejvíce efektivní pro dlouhodobé řešení onemocnění močových cest je dietní strava. Při pravidelném podávání může chránit psy a kočky proti opětovnému onemocnění dolních cest močových. Zde můžete využít kvalitní krmivo pro kočky, některé veterinární diety a nutriční doplňky, které mají zvláštní ochranný účinek na močové cesty. Příkladem takových látek jsou výtažky z brusinek, které se používají u lidí a zvířat. Jejich účinnost je založena na skutečnosti, že bakterie nemůže kolonizovat do močového měchýře a způsobit infekci. Dalším typem účinné látky používané v tomto typu onemocnění, je glukosamin. Glukosamin zvyšuje mechanickou bariéru stěny močového měchýře a působí protizánětlivě a antibakteriálně. Hlavním faktorem, který může zlepšit zdraví psů a koček v souvislosti s onemocněním dolních cest močových je podávání látek, které zvyšují močení. Může jít o podávání diuretik i přírodních látek. Příkladem je extrakt z petržele, který je popsán v odborné literatuře díky svému diuretickému působení.

————————————————————————————————–
Veterinární diety hills c d a hills i d.

6 Comments

 1. Dobrý den.dostala jsem 6 týdenní kotě-kocourka,počůrává se,na kočkolit chodí jen kakat,podle veterinářky má v oblasti močové trubice zúžení,může se to nějak léčit?Děkuji Šimková

 2. Dobrý den,
  každý kocour má v penisu kost, která trochu zužuje průměr močové trubice, to je normální. Navíc si myslím, že 6-ti týdení kotě je natolik malé, že se tam zúžení nedá ani najít. Nebo má snad kocourek s čůráním nějaký problém, jakože čůrá dlouho nebo přerušovaně, po kapkách? Myslím, že se nemáte čeho bát, ještě se určitě naučí chodit na kočkolit.

 3. Dobrý den,máme dobermana bude mu v lednu 10 máme problémy s močákem čurá déle a je vidět tenčí čurek trochu učurává doma má i kameny v močovém mechyři oxyláty léčíme už od dubna dietní stravou brali jsme i ipakytin doplnek i na podporu ledvin odebírame granule od trovertu,pres leto se to zlepšilo a ted se mi zda ze se to zas o trochu horsi da se lečit i bylinkama?Děkuji Křiklavová.

 4. Dobrý den,
  v jeho věku může mít klidně problémy i s prostatou. Takže bych Vám doporučila v první řadě odchytit moč a nechat ji vyšetřit kvůli těm kamenům a písku. Může mát klidně nějakou močovou infekci, která jeho stav zhoršila. V druhém kole bych udělala ultrazvuk břicha, kdy se současně prohlédne jak močový měchýř, tak i prostata. A podle výsledků těchto vyšetření by se pokračovalo dál. Ale určitě bych nepřestávala krmit dietou. S bylinkami a léčbou močových kamenů nemám zkušenosti, ale myslím, že bych to radši neriskovala, protože existuje spousta bylin, kterými mu můžete zničit ledviny…

 5. Dobry den , chcela by som sa spytat mam dve macky jedna vazi do 5 kg a druha 3,5 kg dostavaju vsetko rovnako . Krmim ich teraz granulami ARtemis su vhodne aj na prevnciu mocovych ciet ? Predtym mali Acanu Trainer Shesir atd. ..Teraz mam obavy o tu 5 kg macicku , lebo ked chodi curat vobec nepocut ako cura , ale je tam dost dlho na zachodiku . Tu druhu pocut riadne ako cura :)Ake by ste mi poradili krmivo ako prevenciu , dakujem

 6. Dobrý den,
  v první řadě by bylo dobré ji nechat prohlédnout veterinářem a vít s sebou i čerstvý vzorek moči kvůli vyšetření. Vaše kočička může mít problém s močovým pískem nebo kamenem, ale také může mít špatné ledviny a to takhle bez vyšetření nepoznám. Každý tento problém se řeší jinak a jinou dietou, proto Vám ani nedoporučím žádné krmení jako prevenci. Zajděte s ní k veterináři, nechte ji pořádně vyšetřit a pak podle výsledků se rozhodne o správné terapii a dietě.