Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Obezita u zvířat

Obezita u zvířat
Zkušenosti ukazují, že přibližně 50% psů a koček má problém s nadváhou. Ta může znamenat rozvoj dalších chorob jako je cukrovka, onemocnění srdce, kožní problémy, dušnost a artritida. Zvýšení tělesné hmotnosti u zvířat je výsledkem hromadění zvýšeného množství tuku. Často je to způsobeno nadměrnou spotřebou potravin a nedostatkem pohybu. Přebytek energie dodávané z jídla je uložen v těle jako tuk. U zvířat, stejně jako u lidí, je možné určit ideální tělesnou hmotnost.
Nejčastější chybou majitelů je překrmování zvířat spočívající v podávání většího množství jídla a vysoce kalorických pamlsků.

Faktory ovlivňující váhu zvířat:
Kastrace a březost
U kastrovaných zvířat probíhají metabolické změny, které podporují ukládání tuku.

Věk
Vzhledem k poklesu fyzické aktivity s věkem, se u většiny zvířat také snižuje potřeba energie.

Plemeno
Některá plemena, jako je labradorský retrívr, King Charles,… mají genetické predispozice k obezitě. U nich vidíme četné známky obezity: nehmatná žebra, absence sevření v pase, potíže při chůzi, zpomalení pohybů, dušnost, zhoršení nálady, prodloužení spánku. I v případě, že zvíře nemá žádné příznaky nadváhy nelze vyloučit, že v budoucnosti může být nadváha příčinou zdravotních problémů. Máte-li jakékoli pochybnosti, obraťte se na veterinárního lékaře. Pokud má zvíře tělesnou hmotnost vyšší o více než 15% než je obvyklé, se označuje jako nadváha, nad 15% hovoříme o obezitě. Programu hubnutí vyžaduje pravidelné a důkladné kontroly, a proto je nutné být v kontaktu s veterinárním lékařem. Vhodným krmivem je například Calibra Light.

Comments are closed.