Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Obezita koček

Většina dnešních koček má nadváhu a mnohé jsou obézní. Obezita koček je výsledkem podávání krmiv s vysokým obsahem sacharidů. Řešení obezity je podávání krmiva s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Kočka má jedinečné nutriční požadavky v důsledku svého postavení masožravce. Tyto výživové potřeby vyvinula v prostředí, které bylo bohaté na bílkoviny a tuky v podobě volně žijících zvířat (kořisti).

Dva nejzávažnější rizikové faktory pro obézní kočky jsou diabetes a poruchy jater. Další nežádoucí důsledek obezity koček je tlak na klouby. Kočka se může stát letargická a mít malou nebo žádné interakci s rodinou.

Řešení

Přejít na vhodnou stravu (například krmivo Royal Canin). Obézní kočky by měly dostat asi 1 / 2 kila vyvážené směsi masa za den, za účelem uspokojení hladu. Denní porce by měly být rozděleny do dvou jídel – ideální plán je půl ráno a polovinu večer.

Obézní kočky by nikdy neměly být bez jídla déle než 24 hodin. Možné je také přejít na speciální veterinární dietu.

2 Comments

  1. Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit? Mám 8 koček (kočka evropská), všechny jsou kastrované, mají volný přístup na zahradu, takže dostatek pohybu, krmím je krmivem Purina Pro Plan, střídám vždy jedno balení pro dospělé kočky a jedno pro kastrované. 7 koček je váhově v pořádku a pouze jedna je obézní. Mimo dávky krmiva ráno a večer žádné jiné krmivo nedostává. Jsou jí zhruba 4 roky. Nevíte, v čem by mohl být problém?
    Děkuji, Pavla.

  2. Dobrý den,
    některé kočky po kastraci mívají tendenci přibývat, to je normální a je to způsobeno absencí pohlavních hormonů. Ale problém může být i někde jinde. Kočky, které mají možnost volného pohybu se většinou nezdržují jen na „své“ zahradě, ale obejdou sousedy a dost často dostanou najíst i někde jinde. Takže příčinou její obezity by mohla být tato potravní turistika.