Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Močové kameny psů a koček

Onemocnění dolních močových cest (tzv. LUDT – onemocnění dolních močových cest) představují časté onemocnění domácích mazlíčků.

Příčiny

Genetické predispozice, nedostatek pohybu, špatná strava, stres a bakteriální infekce.

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky patří retence moči, pálení močové trubice. Zvíře se pak může silně lízat genitálie. Tyto příznaky mohou ukazovat zánět močového měchýře, infekce nebo poškození močového ústrojí a rakovinu.

Charakteristika nemoci

Existuje několik druhů močových kamenů. Některé mají často hrubý povrch a mohou přispět k poškození sliznice. Výskyt močových kamenů se týká mnoha plemen psů. Některé se zdají být obzvláště náchylní – např. menší rasy do 15 kg. Jejich anatomická stavba podporuje tvorbu a ukládání krystalů. Mezi plemena s vysokým rizikem patří Jorkšírský teriér, shih tsu a buldoci.

Krmivo

Podávání vhodného krmiva konzultujte s veterinářem, vhodná je například dieta trovet.


4 Comments

  1. Dobrý den náš pesánek uz 2 mesíce krvácí z ginetalii a už mu musím dávat vložky a na noc maly pleny , když sním du ven aby se vyčůral tak mu to strašně dlouho trvá a pak najednou žadne tlačit krev ato semy moc nelíbý .Děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den, určitě doporučuji navštívit veterináře.

  3. Dobrý den, mám rok a půl starou kočku, kastrovanou, je pouze doma, ven chodila jen v létě a pouze na vodítku. Teď začala chodit čůrat mimo záchod, zpočátku do kytek v bytě, tak jsem je zakryla, potom do pelíšku, jelikož byl nový, myslela jsem si, že ho nechtěla, tak jsem ho dala pryč, pokračovala na místě, kde pelíšek byl posazený, tak jsem na to místo dala misku s jídlem, tak dnes se vyčůrala přímo doprostřed předsíně. Nevím co to má znamenat, jestli to může být zánět? Pije pořád stejně, v moči náznak krve nevidím, jí suché přes den a večer dostane syrové maso. Jediné co mi zaujalo, zdá se mi, že než vleze do záchůdku někdy před ním stojí a mňouká. Záchod jí vybírám 2x-3x denně a na nové stelivo ani žrádlo jsem nepřecházela. Děkuji za radu

  4. Dobrý den,
    klidně by to mohl být zánět močových cest. Někdy se u kastrovaných koček (spíše kocourů) tvoří močový písek a tyto drobné krystalky pak zraňují sliznici močového traktu. Bylo by dobré, kdybyste zkusila odebrat vzorek moči, vysypte ji a vymyjte záchůdek a až vykoná potřebu, odeberte trochu moči. Tento vzorek je pak nutné dopravit do půl hodiny k veterináři, který vyšetří močový sediment. A podle výsledků by se buď léčil zánět a nebo by se nasadila speciální dieta proti krystalům. Toť zatím asi vše.