Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Krmivo pro králíky

Seno
Seno je základem stravy pro králíka. Díky velkému množství nestravitelných vláken hraje zcela nezastupitelnou roli v nekonečném procesu posunu potravy ve střevech králíků. Kvalitní seno také pokrývá 30% energetických potřeb. Příliš malé množství vlákniny může způsobit vážné problémy v trávicím systému králíka, což je důvod, proč je tak důležité pro jejich zdraví a pohodu. Pomáhá také obrušovat stále rostoucí králičí zuby, což je proces, který je nezbytný pro správnou životosprávu našich domácích mazlíčků.
Kvalitní seno je správně usušené, aromatické a zelené. Nejlepší je skladovat seno v suchu, mimo sluneční světlo, což šetří cenné minerální látky a vitamíny. Nepřetržitý přístup k této potravině neznamená stohy sena v rohu klece. Nejlepším řešením je systematické a kontinuální dodávání malých dávek (malá hrst). Tím se minimalizuje riziko kontaminace trusem a močí. Pokud tato situace nastane, mělo by být seno odstraněno z klece. Jeho spotřebou hrozí vážné následky.

Zelenina
Ideální věk pro zahájení podávání zeleniny jsou tři měsíce. Dříve je trávicí systém je příliš nezralý. Je nezbytné, aby byla podávána zelenina bohatá na vitamin A. Např. listy řepy, listy mrkve, petržel, brokolice, čekanka, list pampelišky, řeřicha, špenát nebo kapusta. Vzhledem k tomu, že chuťové buňky jsou více rozvinuté než u lidí, aromatické byliny jsou pro králičky skutečnou pochoutkou.

Ovoce
Vzhledem k vysockému obsahu cukru nepřispívá k řádnému fungování zažívacího traktu. Sušené ovoce, včetně rozinek, je považováno za příliš energetické, nadměrná konzumace hrozí poruchou procesu trávení a obezitou.

Granule
Vhodní je krmivo pro činčily na komerční bázi. Obsahuje vitaminy, části rostlin – seno, otruby, fazole. Obsah tuku by neměl přesáhnout dvě procenta.

Granule – v období dospělosti – by měly být rozděleny na dvě dávky (k snídani a na oběd). Neomezený přístup k ní může rychle vést k obezitě. Při volbě vhodné dávky granulí pomáhají informace na obalu, znalost zdravotního stavu a vlastnosti vašeho domácího mazlíčka. Zvířata v růstové fázi by ho měli mít více, včetně kojící samic.

Zakázané potraviny
V první řadě bychom se měli vyvarovat potravin s příliš vysokým obsahem bílkovin, sacharidů a škrobu. Nekrmte králíka fazolemi, čočkou, hrachem, bramborami, kukuřicí, ořechy a celozrnnými obilovinami a semeny. Trávicí systém nevytváří trávicí bakterie v množství dostačujícím k řešení takových zátěží. Také nepoužívejte mléčné výrobky.

Hledáte také kvalitní krmivo pro kočky ?

Comments are closed.