Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Krmení králíka

Krmení králíka
Králíci jsou zvířata býložravá, což znamená, že v přírodě se živí hlavně travinami, bylinami a zeleninou. Proto je třeba krmení vašeho domácího mazlíčka přizpůsobit této potravě. Nejdůležitější při určování králičí stravy jsou následující věci: nízká kalorická hodnota potravin a vysoký obsah vlákniny v potravě. Základními prvky stravy jsou seno a voda. Kromě toho králík má dostat krmivo (nejlépe ve formě granulí) a čerstvou zeleninu.

Seno a voda
Seno je naprosto zásadní složku stravy králíka, proto králík musí mít k senu trvalý přístup. Hraje důležitou roli při trávení, protože obsahuje velké množství vlákniny, která pomáhá přesunout obsah potravin. Navíc při dlouhodobém žvýkání sena, se obrušují králičí zuby (králičí zuby rostou po celý život, proto je obrušování tak důležité). Seno by mělo být čerstvé, bez znečištění a plísní, správně sušené, voňavé, zelené (ne hnědé nebo žluté). Může být obohaceno s bylinkami. Mělo by být také řádně uskladněno ve vzdušném sáčku – uzavřené plastové sáčky nejsou vhodné, protože takový balíček podporuje hnití sena. Králík musí mít stálý přístup k čerstvé a čisté vodě. Je důležité vodu vyměnit minimálně jednou za den (v horkých dnech i několikrát za den). Miska na vodu by měla být dost těžká, aby se nepřevrhla.

Krmivo pro králíky
Krmivo ve formě granulí je tou nejlepší volbou. Granule obsahují správný poměr živin (zejména velké množství vlákniny a bílkovin). Obsahují: sláma, sušená zelenina, bylinky, vitamíny a minerály. Granule by měly být podávány 2 – 3 x denně. Nepřetržitý přístup k takové stravě není vhodný, protože to odvádí pozornost od sena, které by však měl jíst nejvíce.
Ovoce a zelenina
Zelenina však být vždy čerstvá. Kromě toho bychom se měli vyhnout rostlinám, které způsobují nadýmání a trávicí potíže (ledový salát, fazole, kapusta, špenát, atd.). Nejlepší jsou zelené a listnaté rostliny, protože jsou snadno stravitelné a mají nízký obsah kalorií. Nedávejte zeleninu přímo z lednice, ale až po dosažení pokojové teploty. Jedna porce jídla by měla obsahovat nejméně tři druhy rostlin.

Čeho se vyvarovat?
Ne všechny výrobky jsou vhodné pro citlivý trávicí trakt našeho domácího mazlíčka. Níže jsou uvedeny produkty, které by neměl dostat:
– čokoláda – maso – sýr – sladkosti (koláče, apod.) – mandle, broskve
– jogurt, tvaroh a jiné mléčné výrobky

Změny ve stravě
Důležitou zásadou je postupné zavádění nových produktů. Nikdy nedělejte náhle změny neznámé zeleniny nebo jiných potravin. Po podání malého množství nových potravin, pozorujte zda nemá žádné zažívací potíže (zejména průjem). Pokud se po 3 dnech neobjeví znepokojující změny, znamená to, že se králík přizpůsobil novému stravování a můžete mu postupně zvyšovat množství nových potravin ve stravě.

Výživa v závislosti na věku
V závislosti na věku mají králíci různé požadavky na specifické živiny. Proto je třeba krmení přizpůsobit věku zvířat.
– 8 týdnů – 8 měsíců: vysoká potřeba minerálů a bílkovin, musí mít neomezený přístup k senu, granulím a vodě.
– po ukončení tří měsíců postupně podávejte zeleninu a zelené
– 8 měsíců – 1 rok: zvíře je stále ještě v období růstu, nicméně poptávka po kaloriích, bílkovinách a minerálech se snižuje. Omezte množství granulí. Můžete naopak zvýšit množství zeleniny.
– dospělí králíci: omezit počet granulí a zároveň zvýšit množství zeleniny. Pořád musí mít neomezený přístup k senu a vodě. Základem stravy pro dospělého králíka by mělo být seno a zelenina.
– starší králíci: strava stejná jako v případě dospělých zvířat. Máte-li tendenci přibírat na váze, tak odpovídajícím způsobem snížíme množství granulí.

Hledáte také vhodné krmivo pro psy?

14 Comments

 1. Dobrý den, mám dotaz. V jaké podobě se králíkům dávají minerály a bílkoviny?
  Moje samice má minerální kostku, ale nevím jestli neexistuje ještě něco lepšího. Z bílkovin vím akorát mrkev, petrželová nať.. ale jiné zdroje netuším, prosím poraďte, co je nejvhodnější. Děkuji moc (prosím, odpovězte ne email, děkuji)
  Lucie Jílková

 2. Dobrý den,
  minerály a vitamíny se dají podávat i v tekuté formě, kdy se přidávají do napájecí vody. Nebo jako různé pamlsky, takovéty okusovací špalíky. Co se týče bílkovin, tak králíci je v potravě vyloženě nepotřebují. Pro králíky je nezbytná vláknina, ze které si bílkoviny vyrábějí. A nejlepším zdrojem vlákniny je seno, králík by měl mít vždy dostatek kvalitního sena.

 3. Dobry den,chcem sa opytat ci sa môže podavat kralikom mladim aj dospelim cuketa?Dakujem za info,prosim o odpoved na email.Pekny den.

 4. Dobrý den,
  myslím si, že v nějakém malém množství by jim neměla v žádném případě škodit.

 5. dobry den prosim vas…. muze kralik cerstve ususene seno..? 🙂 dekuji..:)

 6. Dobrý den,
  pokud je to seno opravdu pořádně suché, tak může.

 7. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu dát králíkům slupky z jablek. Děkuji za odpověď.

 8. Dobrý den,
  můžete, ale jen trochu, aby se Vám nenafoukli.

 9. Může králík vařené brambory?

 10. Dobrý den,
  proč byste dával králíkovi vařené brambory? On je samozřejmě sní, ale určitě mu tím neprospějete, rozhodíte mu mikroflóru v zažívacím traktu a může z toho mít pak velký problém. Nejdůležitější pro králíky je seno, občas nějaké ovoce, zelenina, případně čerstvá tráva a ovocné větvičky na okus a samozřejmě pitná voda. To jim bohatě stačí

 11. Dobrý den , chci se zeptat ,, chováme králíky ale ve středu 21.5. se nám narodila mláďata vše bylo v pořádku ale z ničeho nic v neděli 25.5. ráno bya mláďata vytahaná z hnízda a jen jedno bylo ještě živé tak jsem si ho vzala domů a snažím se ho zachránit. Ale chci se zeptat co mu mám dávat jíst ,jaké mléko jaký typ atd.. děkuji moc

 12. Dobrý den,
  těžko říct, co se tam mohlo stát. Nemohla se Vám tam dostat kuna nebo kočka? A samice je v pořádku? Úplně nejlepší by bylo, kdyby se Vám podařilo odstříkat mléko od mámy, nebo případně podstrčit mládě do hnízda k jiné kojící matce. Mléčné náhrady pro králíky se totiž nevyrábějí a napodobit mateřské mléko je velmi obtížné.

 13. Dobrý den můj králík už asi dva měsíce nejí seno a množství granulí jsem mu snižila uplne na minimum.

 14. Dobrý den,
  měli by jste zkontrolovat jestli má seno požadovanou kvalitu. Může se stát, že je zaplesnivělé nebo obsahuje cizí příměsi a pak ho králíček odmítá.