Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Krmení kočky s onemocněním jater

Krmení kočky s onemocněním jater

Pokud vaše kočka trpí onemocněním jater, je nezbytné provést vyšetření veterinárním lékařem, který doporučí vhodné krmivo. Je nezbytné provést změny stávajícího způsobu výživy, protože nemocné zvíře má jiné potřeby.

Onemocnění jater u koček jsou často diagnostikovány velmi pozdě, protože jejich symptomy jsou často viditelné pouze v pokročilých stadiích nemoci. Příčiny onemocnění jater mohou být různé: otravy, genetické predispozice, rakovina, hladovka. Nepodceňujte nepříjemné příznaky, které mohou indikovat nemocná játra, mohou skončit vážnými zdravotními problémy nebo dokonce i smrtí zvířete.

Kromě adekvátní léčby, je důležité provést změny ve stravě kočky. Je důležité, aby strava pro kočky s onemocněním jater co nejvíce podporovala regeneraci poškozených jater. Potraviny musí být lehce stravitelné, s nízkým obsahem tuku a správně vyvážené. Je nutné zajistit dostatečné množství zdravých živočišných bílkovin pro podporu regenerace buněk. Pro zlepšení jaterního metabolismu je důležitá vysoká hladina vitamínů B a lecitinu.

Nejlépe je používat speciální veterinární dietu (například trovet), protože obsahuje všechny základní ingredience pro fungování těla a také splňuje požadavky na výživu nemocných zvířat. Měly by být odstraněny výrobky s vysokým obsahem tuku. Je nezbytné zajistit, aby kočka měla stálý přístup k čerstvé čisté vodě.

Vezměte také na vědomí, že veterinární diety s jsou určeny pro krmení zvířat nemocných. Zdravé kočky mohou vážně poškodit!

24 Comments

 1. nalezené kotě,asi 4měs,unás doma je 14dnů.před 3dny dostalo horečku 41,nechodí,pije a trochu žere.má vysoké alt a ast-kolem 4.trombocyty 200000.le norm.Dostalo Sylimarin a Stomargyl.žere tochu vařených kuřecích prsíček.co pro ně mohu ještě udělat?děkuji alena

 2. Dobrý den,
  zkuste kotě ještě odčervit. Zvýšené hodnoty jaterních enzymů by mohly být
  způsobeny migrací larev škrkavek ze střev přes játra do plic.

 3. Dobrý den,naše desetiletá kočka přestává jíst,je unavená,dvakrát měla záchvat s výtokem vazkých slin z úst.Po infuzích,subcutánních inj. a kofeinové injekci je stále bez chuti,letargická.V krevním obraze leukocyty 14,9,erytrocyty 8,0,trombocyty 267.Zvýš. ALT 2,9,AST 1,39,glukoza 7,97.Onemocnění ledvin se nepotvrdilo- urea 5,8,kreatinin 81.Vařím ji rybí filé,podávám lžičku Calopetu.Prosím jakou stravu event. dodatek výživy bych si měla obstarat,co mohu pro naši kočku dělat?Velmi děkuji za odpověď Olga.

 4. Dobrý den,
  podle výsledků z vyšetření krve to spíš vypadá na nějaké onemocnění jater. Pokud je to venkovní kočka, mohla někde něco nevhodného sníst a trochu se přiotrávit. Nebo v jejím věku by se také mohlo jednat o nějaký chronický zánět jater. Každopádně by bylo dobré dávat jí teď měsíc až dva nějakou jaterní dietu, aby se ta játra více nezatěžovala. Vhodná by byla např. Trovet HLD, Hill´s Feline L/D.

 5. Dobrý den,
  pokouším se krmit konzervami Trovet a Hill’s pro postižení jater a granulemi Trovet na nemocná játra ale dosud bez úspěchu.Kočička si počká až uvařím rybí filé nebo kuřecí prsa.Mohl by jste,prosím,poradit jak na ni?Držíme si váhu 2800g ale nepřibíráme,záchvat se již neopakoval,kočička je domácí-prakticky se venku nezdržuje/občas vyjde na zahrádku na pár minut/.Moc děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den,
  musíte na ní být tvrdá. Dát jí dietu a když to nebude chtít, tak vytrvat, nedat jí nic jiného. Ona na Vás sice bude zkoušet „psí oči“, ale nesmíte povolit. Když bude mít hlad, tak sní i dietní konzervu. Nebo kdyby jste to přeci jen nevydržela, tak jí tu konzervu namíchejte třeba s tím kuřetem, ale aby byl větší podíl konzervy…

 7. Dobry vecer,

  potřebuju radu. U mé norské lesní kočičky byl diagnostikovan chronický zánět jater. Má mit jaterni dietu, bohuzel nic krome kureciho (premrazeneho) masa jist nechce, mam od veterinare 3 ruzne granulky a 2 typy konzerv a nic nechce. Ovšem kuřecí mi nedoporučil, z důvodu zatežovaní jater. Mohu ji tedy zkusit dát jiný druh masa, treba srnci? Děkuji za odpověď.

 8. Dobrý den,
  maso obecně obsahuje hodně bílkovin, které se v těle metabolizují na amoniak, ten se odbourává v játrech. Pokud ale játra nejsou schopna správně pracovat, amoniak se hromadí v těle a může dál škodit a způsobovat např. nervové poruchy. Proto bych Vám doporučoval vynechat všechna masa a místo toho zkusit dávat třeba tvaroh, nějaké těstoviny, rýži, jestli by to jedla. Nejlepší by byla samozřejmě komerční jaterní dieta, ale když to nechce… Možná by bylo dobré přidávat jí nějaké hepatoprotektivum, pro lepší regeneraci jaterních buněk, např. Přípravek Liver od firmy Univit.

 9. Dobrý den.
  Náš kocourek už druhý týden nejí, je vyhublý, vyzvrátí i vodu. Tabletky od veterináře dostával pravidelně ráno a večer, ale po zapití vodou je ihned vyvracel. Nyní dostává po hodině asi 4 ml glukopuru rozpuštěného ve vodě, udržujeme ho v klidu, aby vše udržel v žaludku. Co můžu ještě udělat pro jeho uzdravení a jakou výživu mu mám dávat?
  Děkuji za odpověď.

 10. Dobrý den,
  takhle těžko říct, jak je kocourek starý? Může ho trápit prakticky cokoliv od nějakého cizího tělesa až po lymfom. Chtělo by to, nechat udělat důkladné vyšetření, třeba i krev a ultrazvuk nebo rentgen břicha. Zatím byste mohli vyzkoušet aspoň Aptus pastu pro rekonvalescenty, jsou to koncentrované živiny a třeba by to mohl v žaludku udržet. Ale fakt bych Vám doporučovala podrobné vyšetření.

 11. Dobrá den,potřebuji poradit,máme kocoura 15 let,nežere a nepije.
  KrevALT-2,94,AST-1,77,ALP-5,98,CRE-95,URE-8,3,VCB-47,GLU-6,4,GGT-0,27
  Albumin-18,2,Vilirubin-26,HB-79,Trombocity-131.
  Veterinář si neví rady,má podezření na játra.Co by jsme mohli dávat jako
  krmení a jaké vyšetření ještě udělat?
  Děkuji Machatá

 12. Dobrý den,
  podle výsledků to opravdu ukazuje na nějaké jaterní poškození. Určitě bych Vám doporučila koupit si nějakou speciální jaterní dietu (např. Royal Canin VD Feline Hepatic, Trovet HLD nebo Hill´s Feline L/D) alespoň na tři měsíce. Navíc můžete podávat hepatoprotektiva neboli ochrannou léčbu jater, např. přípravek Liver nebo Legaphyton, obojí obsahuje exrakt z byliny Ostropestřec mariánský, která je známá svými vynikajícími účinky na játra. Co se týče dalších vyšetření, je možné udělat ultrazvuk jater a případně biopsii. Po třech měsících s dietou bych doporučovala udělat ještě jedno vyšetření krve, jestli nastal nějaký pokrok.

 13. Dobrý den, u granulí Hill’s Feline L/D se praví, že není určena pro kočky s hyperlipidemií, znamená to, že při hodnotě cholesterolu 15,59 by se kočce neměla dávat? Triacylglyceroly nebyly stanoveny. (WBC 3,02 LYM 0,83 NEU 1,92 bilirubin celk. 24,3 ALT 10,8 AST 2,18 ALP 6,29)
  Děkuji za odpověď.

 14. Dobrý den,
  tyto granule pro Vás opravdu nebudou vhodné.

 15. Dobrý den,
  mám dotaz ohledně mé kočičky. Je jí asi tak 8 let. Před měsícem nám veterinář řekl, že má nemocné játra a žloutenku. Napsal nám plno léků a to:
  Sanicell tbl. ( 3x denně)
  Lactulosa sirup (1ml 1x denně)
  Vitamín K1 (1ml 1x denně)
  AMB (1ml 1 x denně)
  Essentiale Forte cps. (1x denně)
  Bere všechny léky jak má, ale zdá se mi pořád, že není v pořádku. Pořád někde jenom posedává a je taková prostě divná. Myslíte si, že má nějakou šanci na uzdravení těch jater?
  Děkuji předem za odpověď.

 16. Dobrý den,
  takhle od počítače Vám asi moc neporadím, musela bych tu číču vidět. Navíc nepíšete, co byl primární problém, s čím jste vlastně k tomu veterináři šli. Jestli např. zvracela, hubla, vůbec nejedla… Taky nevím jestli jste dělali nějaká vyšetření krve apod.
  V první řadě bych kočce vzala krev a pak jednala dál podle výsledků. Víc Vám zatím nejsem schopná poradit.

 17. Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit jak dostat do kocourka ostropestřec v tabletě a i trochu konzervy pro onemocnění jater diagnostikovanou veterinářem.Tabletu rozdrtím na prášek a zamíchám do trochu ohřáté konzervy,kocourek k tomu čuchne a odejde.
  Děkuji za odpověď

 18. Dobrý den,
  mám vyzkoušeno, že se do koček daří dostat tablety pomocí taveného sýra. Tabletu zastrčte do kousku sýra a nabídněte mu to. Díky konzistenci sýra se to kočkám špatně plive, tak to radši spolknou celé.

 19. Mám perského macka strašně zhubl má 2kg byl léčen jako kastrát kastrát neni paní Mvdr mě neposlouchala měl zanět moč. měchýře dostal keksy URINArY S-o je mu 7 let netuším čím mám macka Krmit ,aby měl asponˇ3kg hodně pije vodu a keksy jíné jídlo si neveme byl naučen na Acanu.Nevím si rady, děkuji Marie.

 20. Dobrý den,
  pokud už Váš kocour nemá problémy s močovými cestami, tak se můžete vrátit k normální stravě. Ale pozor přechod musí být postupný, aby pak neměl ještě nějaké zažívací potíže. Jinak dávka dietního jídla a normálních granulí je také velmi individuální. Některé kočky zvládnou přechod na nedietní krmení úplně v pohodě, jiným stačí půlka dietních granulí a půlka normálních a jsou bez obtíží. Ale některé kočky obyčejné jídlo nesnesou a problémy s močovým systémem se jim vrátí a je nutné krmit pouze dietou.

 21. Dobrý den,
  mám kocoura stáří 2,5 roku, nevykastrovaného. Cca před 6 měsíci celý zežloutl, často zvracel, přestal být aktivní. Ihned jsem s ním navštívila veterináře, ten udělal kompletní rozbor krve, ale neshledal žádné zásadní rozdíly hodnot. Kocour dostal injekci infuzi a antibiotika v tabletách. Tablety nestrávil a vyzvracel je, takže jsem opět navštívila veterináře a ten zvolil antibiotika formou injekcí. Injekce jsem se naučila kocourovi píchat denně doma a asi po 8 dnech žloutnutí začalo ustupovat, kocour opět začal jíst a byl aktivní. Před 5 dny opět začal kocour, i když má velkou chuť k jídlu, jídla zvracet. Krmím ho kapsičkami Whiskas a Felix, dávám mu i kousek sýra a když má potřebu, tak si vezme i granule Whiskas. Bohužel, po cca 1 hodině jídlo vyzvrátí. Tak jsem opět navštívila veterináře, ten kocourovi napíchl asi játra sdělil mi, že je opět žlutý, ale zatím to není tak výrazné, jak v prvním případě. Takže mu píchl antibiotikum a já doma opět mu dávám injekce. Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor, zda je podávání antibiotika v pořádku a čím zvíře krmit, aby mu nehubl. A dále prosím o sdělení, jaká je prognóza vyléčení u kočky s tímto zdravotním problémem. Děkuji.

 22. Dobrý den,
  pro úplnou odpověď by bylo dobré znát výsledky krvi. Z postupu vašeho veterináře se dá předpokládat zápal jater. Určitě bych pak doporučila krmit jaterní dietou (Trovet HLD, Hill´s Feline L/D, Royal Canin VD Feline Hepatic, Vet Life CAT Hepatic) i po přeléčení antibiotikami a přidávat hepatoprotektiva s Ostropestřcem mariánským (Liver, Legaphyton). Po úplném zregenerovaní jater, by jste se mohla postupně vrátit k běžnému krmivu, vhodnější by byli značky jako N&D, Leonardo, Royal canin, Purina Pro Plan, Hill’s Feline, Acana, Orijen, Calibra.

 23. Dobrý deň. Mám 16 ročného kocúra.Nakoľko sa mu rapídne zväčšilo brucho navštívila som veterinára.Ten mu urobil usg a skonštatoval,že má v bruchu vodu a pečeń úlne zvráskavenú a v hroznom stave, akoby by prekonal vážne ochorenie.Pichá mu injekcie na podporu pečene ale dáva mu len pár týždňou života.Vodu z brušnej dutiny je vraj zbytočné vyťahovať, nakoľko by sa znova vytvorila.Močí len po podaní Furonu a stolicu má len vo veľmi malých mnoťstvách a to úple vysušenú. Dá sa mu nejako pomôcť alebo sa blíži naozaj koniec a môžem mu poskytnnúť len paliatívnu starostlivosť?Kocúr zatiaľ papá a pije vodu.Ďakujem

 24. Dobrý deň,
  pečeň má vysokú regeneračnú schopnosť, preto hoci je stav Vášho kocúra vážny, netreba to vzdávať. Tekutina v bruchu sa naozaj bude neustále tvoriť, ale jej vytiahnutie môže kocúrovi nachvíľu uľaviť. Na podporu regenerácie pečene by som ho doporučila kŕmiť špeciálnou hepatálnou diétou (Trovet HLD, Hill´s Feline L/D, Royal Canin VD Feline Hepatic, Vet Life CAT Hepatic) a podávať mu hepatoprotektíva (Liver, Legaphyton).