Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Kastrace a sterilizace u koček a psů

Kastrace a sterilizace u koček a psů

Sterilizace je postup, který vede k neplodnosti zvířat.
Nejoblíbenější metodou snižování nežádoucího chovu zvířat byla farmakologická sterilizace. Studie však ukázaly, zvýšené riziko nádory reprodukčních orgánů a nádorů mléčné žlázy.
Chirurgické sterilizace má několik variant. Nejvíce se doporučuje plná kastrace, což je chirurgické odstranění dělohy u fen a úplné odstranění varlat u psů.

Kastrace samců ve vhodném věku (6-8 měsíc kocoura, psi 7-12 měsíce) eliminuje riziko nádoru prostaty a rakoviny varlat. Časná sterilizace nemá žádný negativní vliv na psychický ani fyzický vývoj. Kastrace je jedinou 100% účinnou metodu antikoncepce.

Samice
Sterilizace se provádí v anestezii, jako každý chirurgický zákrok. Po otevření dutiny břišní, dojde k odstranění dělohy, vaječníků a vejcovodů. U kočka se provádí řezání v délce asi 2 cm a u fen v délce cca 4-6 cm. Po takovém řezu se velmi brzy a snadno hojí rány.

Samci
Kastrace samců je mnohem jednodušší postup, protože varlata jsou umístěna mimo tělo. Samec může jít domů ještě tentýž den a druhý den by již měl být ve velmi dobré kondici.

Kdy můžete sterilizovat:
Samci:
kočky – 6-8 měsíce
Psi od 7 do 12 měsíců

Samice:
5-6 měsíc

Příprava
Několik dní před zákrokem je nezbytné udělat krevní testy a přezkoumat zdravotní stav.
Před operací, měla by mělo být zvíře nalačno (poslední jídlo nejméně 12 hodin předem). Žaludek by měl být prázdný z důvodu možného zvracení. To zlepší proces probuzení domácího mazlíčka.

Po operaci

Účinky celkové anestezie mohou trvat několik hodin. Vykazují se nestabilní chůzí, ospalostí, nekoordinovanými pohyby, nedobrovolné močení. Měli bychom zajistit psovi nebo kočce klid a teplo a dodržovat doporučení veterinárního lékaře, který provedl operaci.

Výhody sterilizace:
100% účinná metoda antikoncepce
ochrana proti rakovině mléčné žlázy
duševní stabilita
prevenci rakoviny pohlavního ústrojí, onemocnění prostaty u psů a kocourů
Menší vzrušivost samců

Nevýhody sterilizace:
nevratnost
rizika spojená s anestézií

Mýty spojené se sterilizací
Není také pravda, že léčba způsobuje nabírání hmotnosti a nadváhu. Po léčbě je chuť k jídlu menší – tělo neztrácí energii v rámci přípravy na chov. Proto má být sníženo množství dodaného krmiva. Snížená pohyblivost je způsobena spíše nadměrným krmením.

8 Comments

 1. Dobrý den, mám dotaz ohledně přetočeného ocasu. Mám silnější fenu pitbula 4roky a má nevhodně zatočený ocas až extrémě, u tohoto plemene je to nevhodné a kazí to velmi vzhled psa. Pes sice není čisté krve ale chtěla bych napravit její chybu aby vypadala tak jak si tento pes zaslouží. Od chovatelů jsem slyšela o chirurgickém zásahu, prosím dejte mi vědět, moc by to pro mě znamenalo a zvedlo i exteriérově hodnotu feny. Na ceně nezáleží. Najdu takového odborníka?
  Děkuji

 2. Takhle pouze podle mailu Vám asi nedám dostačující odpověď. Hodně záleží kde
  a jakým způsobem je ten ocásek přetočený. Ale myslím si, že by operace byla
  možná. Musely by se asi přetít svaly (buď úplně nebo jen částečně), které
  ten ocásek stáčí. Ale takhle fakt těžko říct.
  Ještě se můžete zkusit zeptat na http://www.jaggy.cz

 3. Dobrý den
  moje fena je 11 let stará 3 měsíce po hárání jsme zjistili krvacení a hlen z dělohy
  veterinář nasadil penicilin a doporučil odebrání dělohy
  mám o ní strach protože už jí je opravdu 11 let nikdy tyto problémy neměla
  co by jste mi poradili
  děkuji
  dubcová Anna

 4. Dobrý den,
  ve Vašem případě se jedná o zánět dělohy, který je u starších fen poměrně častý. Je to hormonálně podmíněný problém, to znamená, že se v budoucnu může kdykoliv opakovat. Dá se to přeléčit antibiotiky, ale je zde vážně velké riziko recidiv, proto se doporučuje provést kastraci, kde se odeberou jak vaječníky, tak děloha a tím se problém trvale vyřeší. Operace se nemusíte příliš bát, ale abyste byla klidnější, vyberte si kliniku, kde používají inhalační anestezii, která je k pacientům šetrnější.

 5. Dobrý den,ráda bych se informovala na sterilizaci koček v kolikátém měsíci se dělá,kdy je kočka v první říji a kolik stojí sterilizace.Děkuji mnohokrát za Vaší odpověd Hrdličková

 6. Dobrý den,
  většinou kastrujeme loňská koťata (kočičky) do konce února až poloviny března, než se začnou říjet. Ale říje se u každé kočky nemusí poprvé objevit ve stejnou dobu, hodně záleží na podmínkách chovu, jak je kočička vykrmená, atp. Průměrně se kočka poprvé říjí v 5-9 měsíci. Cena sterilizace se liší od ordinace k ordinaci, může se pohybovat od 500 do 2000 Kč.

 7. Dobrý den. Mám kočičku 8 měsíců a kocourka 3 roky. Kočička právě prodělává 1. říji. Chtěla bych oba dát kastrovat. Je možné kočičku kastrovat ještě nyní nebo počkat až po vrhu?

 8. Dobrý den,
  kočičku můžete dát klidně vykastrovat i když neměla koťata.