Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Granulom neboli granulomatózní zánět u psů

Granulom neboli granulomatózní zánět u psů
Kožní zánět, který se vyskytuje v důsledku nadměrného olizování.. Kůže je roztřepená a nabobtná, protože se pes neustále olizuje. Obvykle se objeví v dolní části na předních tlapkách.

Příznaky:
Vyskytují se častěji u následujících plemen: německý ovčák, zlatý retrívr, labrador, irský setr, ohař, dobrman, německá doga a německý boxer.
Příznaky jsou:
– lízání přední a zadní tlapky
– kůže je zarudlá a zanícená,
– rány jsou hluboké
– a vředy rány.

Příčiny
Existuje několik teorií:
– Mnozí dermatologové, že pes si líže tlapky z nudy a krátí si dlouhou chvíli.
-Pes si lízáním zmírňuje bolesti kloubů a kostí.
– Může to být způsobeno odloučením od majitele, někdy i v případě nového člena rodiny nebo smrtí jiného domácího mazlíčka.
– Když pes olizuje tlapky, tak se v těle uvolňují hormony štěstí – endorfiny. Ty způsobují pocit potěšení v mozku.

Léčba
Je velmi důležité zjistit, proč si pes líže tlapky. Co je příčinou?. Je to samota nebo kousnutí způsobené blechami, klíšťaty, roztoči, nebo možná je to všechno důsledek stresu nebo alergie.
Předpokladem k uzdravení zamezení olizování tlapek.
Granulomatózní zánět je opravdu nepříjemná věc. Kůže je zasažena velmi hluboce. I v podkožní tkáni lze vidět bakterie, poškozené vlasové folikuly, ucpané póry. Rány lze odstranit chirurgicky, ale pes opět líže rány, pak granulomatózní zánět vrací.
————————————————————————————————–
Špičkové granule Acana – pro štěňata: acana puppy large breed, pro dospělé psy acana adult dog a pro starší psy acana senior.

2 Comments

  1. mám doma zlatého retrivr pořát si olizuje tlapky přední kousla ho blecha co stím mám doma koberce a co dělat když olizuje každemu ruce kdo příjde na návštěvu hlavně když jdem ven tak soused má špinavé ruce a kalhoty a on ho začne olizovat nedostane nákou nemoc pes co stím mám dělat a jakě granule mu dávat a jídlo které mu neublíží má totiš prujem

  2. Dobrý den,
    dávat pravidelně a celoročně protibleší přípravky, doma vyprat všechny pelechy, pořádně vysát a vše vystříkat Bio Killem. S lízáním tlapek je problém, zajděte za Vašim veterinářem ať mu tlapky prohlédne, jestli tam nemá už nějaký zánět kůže. To samé platí i o průjmu, zajděte k veterináři, pejsek bude muset dostat na pár dní dietu. A z olizování rukou žádnou nemoc nedostane, uvědomte si, kde všude se psi válejí a pak se olizují a jsou v naprostém pořádku.