Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Diety pro kastrované kočky

Krmení kastrovaných koček

Kočky po operaci mají mírně snížený metabolismus, který může být spojen s větším sklonem k nadváze, takže potraviny by měly být méně kalorické.

Důležité je samozřejmě kvalitní krmivo, náležitě vyvážené a výživné. Je také důležitý přísun některých minerálních látek v potravě (hořčík, fosfor, vápník a sodík). To je důležité z důvodu zvýšeného rizika močových kamenů.

Základní principy výživy koček kastrovaných a sterilizovaných

Jak již bylo zmíněno, kočky po kastraci nebo sterilizaci obvykle vykazují nižší energetické požadavky díky snížení metabolismu. Proto by měli dostat nízkokalorické krmivo.

Samozřejmě, pokud má vaše kočka dobrý metabolismus a tráví hodně času v pohybu, snížení kalorií není nutné. Dieta musí být vždy přizpůsobeny individuálním potřebám a životnímu stylu zvířete. Pokud máte nějaké otázky, požádejte o radu veterináře.

Další důležitou složku stravy je rovnováha určitých minerálů. Mnoho kastrovaných koček (ale nejen) má problémy s onemocněním močového měchýře, ledvin a močových cest. Tyto nemoci jsou často spojovány s tvorbou močových kamenů a krystalů. Proto je nutné hlídat přísun hořčíku, fosforu a vápníku ve stravě. Správná veterinární dieta pomůže udržovat odpovídající úroveň těchto látek. Potraviny by neměly obsahovat příliš mnoho sodíku (přebytek sodíku způsobuje onemocnění ledvin). Pamatujte, že váš mazlíček má mít vždy přístup k čisté pitné vodě.

Při výběru potravin pro kočky se řiďte její kvalitou. Mnoho profesionálních krmiv (například Royal Canin) splňuje požadavky na stravu pro kočky po operaci (mají málo kalorií, jsou správně vyvážené co do obsahu minerálních látek a pomáhají udržovat správné pH moči).

2 Comments

 1. dobrý den,
  slyšela jsem,že kastrované kočky nesmí jíst ryby,
  prosí o odpověd,
  moc děkuji.

  Jana Pavlíková ze Zlína.

 2. Dobrý den,
  není to pravda, můžu jíst ryby. Důležité je, aby byli součástí vyvážené stravy, nejlepší přesně určený pro sterilizované kočky.