Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Dieta psa s chronickým selháním ledvin

Dieta psa s chronickým selháním ledvin – CRF

Pro psy trpící chronickým selháním ledvin je nutná léčebná dieta. CRF je zákeřná choroba, která postupně oslabuje celé tělo. Pes musí dostat živiny v požadovaném poměru a proto rostoucí počet výrobců nabízí speciální veterinární diety. Výběr veterinární diety by měl být prováděn veterinárním lékařem. Jeho znalosti o zdraví a kondici psa umožní výběr nejvíce vyvážené stravy. Vysoce kvalitní a vhodné složení může výrazně ovlivnit délku života zvířete.

Běžným příznakem chronického selhání ledvin je zvýšení krevního tlaku, proto je nutné zajistit snížení sodíku v potravě psa. Poruchy ledvin způsobují nadměrné vyplavování vitamínů z těla. Speciální veterinární diety by měly uspokojit rostoucí poptávku po vitamínech a minerálech. Kromě toho je nutné zajistit psovi dostatek tekutin. Dieta CRF by měla obsahovat velmi omezené množství bílkovin. Omezené funkce ledvin nejsou schopny odstranit z těla velké množství škodlivých látek. Krmivo musí být vysoce stravitelné.

Důležité je také omezení dávek fosforu. Nadměrné množství ovlivňuje hormonální rovnováhu psa. Strava by měla být obohacena o antioxidanty, vitamíny E a C. Stravitelnost je ovlivněna přítomností vlákniny ve stravě. Nedostatek bílkovin je nutné doplnit jiným druhem energie. Veterinární dieta splňuje uvedené požadavky a navíc se vyznačuje vysokým obsahem kalorií. To je dobré pro zvířata bez chuti k jídlu a oslabené. I v malém množství potravin dostanou žádoucí přísun energie. Důležité je pravidelně provádět vyšetření krve a moči psa.

4 Comments

 1. Dobrý deň,
  aká býva dlžka života psa s takýmto ochorením? Môže pes komzumovať aj nejaké ovocie alebo zeleninu?
  Ďakujem za odpoveď.

 2. Dobrý den, délka života se nedá bohužel odhadnout, záleží na mnoha
  faktorech, které mohou poškozené ledviny ovlivnit. Co se týče ovoce a
  zeleniny, tak může.

 3. Dobrý den
  Chtěla jsem se zeptat,
  jestli může vlčák s onemocněním ledvin (10.let)jíst játra a ledvinky vařené..
  děkuji za odpověď Danka

 4. Dobrý den,
  úplně nejlepší by bylo, kdyby jedl nějakou komerční ledvinou dietu, kde je vyvážený poměr bílkovin, vitamínů a minerálů. Protože pokud má pes špatně funkční ledviny, tak nadbytek bílkovin ve stravě je ještě více zatěžuje, současně se v organismu hromadí fosfor, což není úplně dobré. A ledvinky a játra jsou víceméně jenom bílkoviny, tak bych je radši z jeho jídelníčku vynechala…
  Na Trhu existuje spousta diet na ledviny, granule i konzervy, stačí si jen vybrat. Např. Specific CKD, Royal Canin VD Canine Renal, Trovet RID, Hill´s K/D.