Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Dieta pro psa s onemocněním jater

Onemocnění jater psa

Existuje mnoho příznaků pro diagnózu onemocnění jater psa. Ztráta chuti k jídlu , zvracení, průjem nebo zácpa může značit onemocnění jater. Důležité je navštívit veterináře, pokud se tyto symptomy objeví. Základ léčby, kromě používání léčiv, je vhodná strava. Nutriční hodnoty musí být složeny, tak aby přispívaly k rychlejší regeneraci jaterních buněk. Obsah minerálů a dalších látek (např. stopové prvky) je nezbytný pro správné fungování těla. Jaterní dieta, jako všechny speciální diety pro zvířata, není snadné sestavit sami.

Jaterní dietu, jako jinou speciální dietu pro zvířata, není snadné sestavit. Několik výrobců krmiv pro zvířata nabízí veterinární diety pro psy trpící nemocemi jater.

Tento typ krmiva obsahuje menší množství bílkovin. Látky, které vznikající při trávení bílkovin mohou onemocnění prohloubit. Důležitou součástí krmiva je vláknina. Dále obsahuje mastné kyseliny, které mají příznivý vliv na střevní peristaltiku. Velký význam má nízký obsah tuku v krmivu. Jako zdroj energie, v dietách pro psy s poruchy jater (například diety Royal Canin), jsou sacharidy .

Odpovídajícím zvýšením přísunu aminokyselin (taurin, L – karnitin) se zlepšuje metabolismus tuků, bílkovin a dalších složek. Antioxidanty jako vitamín C a E zpomalují degeneraci jaterních buněk. Sodík, měď, draslík (ve specifických poměrech) v krmivu napomáhá ke zlepšení fungování jater.

Dietou pro krmení psů a koček s onemocněním jater, by se neměla krmit zvířata zdravá!

57 Comments

 1. Dobrý den,
  pokud má problém s játry, tak bych Vám doporučila krmit speciální komerční dietou na játra. Těch diet existuje celá řada a opravdu je nutné vyzkoušet, co kterému psovi sedne. Ale každopádně by bylo dobré, abyste se vyvarovali krmení masa, protože bílkoviny se zpracovávají v játrech a tím nemocná játra zatěžují ještě více. Takže krmit spíše sacharidovou stravou, pokud jí chcete dávat maso, tak spíše kuřecí nebo radši mléčné bílkoviny, které se lépe zpracují, tvaroh přislazený hroznovým cukrem, atp. Pokud by byla opravdu alergická na obiloviny, tak si myslím, že těstoviny také nejsou ideální, protože se vyrábějí z mouky, z obilovin… Být Vámi, tak nasadím komerční dietu, např. Royal Canin VD Canine Hepatic, Trovet HLD, Hill´s L/D. Všechny tyto diety se vyrábějí jak ve formě granulí, tak konzerv. K tomu bych jí přidala ještě nějaký přípravek na podporu funkce jater, např. Liver, Legaphyton, atd. Tyto přípravky obsahují Ostropestřec mariánský, který je známý pro svoji detoxikační a regenerační schopnosti na játra.

 2. Dobrý deň,
  prosím o radu. Mojej 12 ročnej fenke väčšieho plemena diagnostikovali krvným vyšetrením a sonom brucha problémy s pečeňou. Predtým vykazovala neochotu chodiť, nechutenstvo, bola smutná a bolo prosto vidno, že jej nie je dobre…Absolvovala infúzie atď., veterinár mi odporučil špeciálnu veterinárnu diétu pre psy, konkrétne som zaobstarala Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat a k tomu doplnok stravy na podporu pečene pre psy Epato. Zo začiatku mi bez problémov a s chuťou zjedla konzervu tejto značky, granule odmietla úplne (aj keď ju celý život kŕmim kvalitnými granulami a vždy jedla normálne). Čo je však najhoršie – v posledných dňoch odmietla zjesť už aj tú konzervu. Viem, že pre psíkov s ochorením pečene je dôležitý pravidelný príjem stravy, preto som vyskúšala uvariť jej kura s ryžou, prvý deň zjedla,druhý deň už nie. Včera mi zjedla asi 100 gramov z tej konzervy a zvyšok nechala tak…Som naozaj zúfalá, nikdy nezvykla takto vymýšľať s jedlom…Neviete mi naozaj poradiť nejaký iný typ stravy, čo by som jej mohla zostaviť doma? Neviem, či môže napr. tvaroh, iný typ mäsa ako je kuracie a podobne. Prosím poraďte.

 3. Dobrý den,
  to je právě problém s onemocněním jater, že pejsci postupně přestávají jíst. Určitě by bylo vhodné, kdyby jedla granule nebo konzervy, ale spíše Royal Canin Hepatic, to je dieta vyloženě na játra, Vy máte spíš na jiné zažívací problémy, třeba když ten pejsek zvrací nebo má průjem.
  Při onemocnění jater je dobré se masu pokud možno vyhnout. Bílkoviny můžete doplnit právě tvarohem nebo jinými mléčnými výrobky, ale raději založit stravování na sacharidech, takže těstoviny, rýže, vločky, klidně to můžete dochutit hroznovým cukrem. Můžete jí vařit klidně i jaterní čaj. Epato podávejte i nadále, to by jí mělo pomáhat.
  Ale pokud už odmítá jídlo, tak se připravte na to, že se její stav bude pravděpodobně dál zhoršovat.

 4. Dobrý den,máme fenku maltezáčka a bude ji 9 let…asi před 3 týdny nám začala zvracet,a přišla nechut k jídlu,často poléhávala a byla jiná než jindy..je to jinak velmi vitální pejsek..šla jsem na veterinu a byla ji odebrána krev AST 6,03 ALT 12,53 BILIRUBIN 10,9 ALP 129.Pan doktor nasadil antibiotika..ale pejsek pořád nejedl a měl teplotu..udělal znovu krevní testy a stav se nezlepšil a poslal nás na kliniku.Jeli jsme tedy na kliniku a nic méně navíc dostala jen 2 dávky glukozy a nějaké injekce..odjeli jsme domů…ale stav se nelepšil spíš naopak.Vrátila jsem se na kliniku,že pejsek se nelepší a že nežere,moc pohubla..udělalo se opět sono..a řekli mi že je tekutina v břiše a že něco se slinivkou a nádor.A řekli nám..tak asi jste pochopili že stav je velice vážný a dali nám vizitku na lepší kliniku…Jela jsem na jinou kliniku a pejsek byl hospitalizován,3 dny na kapakách různé antibiotika..teplota klesla a ted musíme čekat jak zaberou antibiotika,,a pak se uvidí co dál…sežere jen trošku diet.konzervy a to jen s prstu..už jsme ztoho neštastní..nevíme jestli je to nádor či né,nyní byla diagnizováno akutní selhání jater..chtěla jsem se zeptat jaký je Váš názor.Moc Vám děkuji

 5. Dobrý den,
  z Vašeho popisu se zdá, že pejsek je ve vážným stavu. Nejdřív je potřebné fenku stabilizovat intravenózní infuzí a pak čekat jako se vypořádá s pomoci antibiotik s infekcí. Takhle na dálku, bez osobního vyšetření pejska, je ale těžký vyslovit cosi konkrétnějšího.

 6. Dobrý den,
  měla bych dotaz,mohu davat pejskovi ostropeř.marianský-kapky,je mu 7let a ma jaterní dietu,vařim mu kuřecí maso s rýži,dietní konzervu ani granule nežere
  s pozdrevem a díky Navrátilová

 7. Dobrý den,
  Ostropestřec mariánský je rostlina, která se vyznačuje hepatoprotektivními vlastnostmi, proto by mělo byt jeho podávaní pro pejska prospěšné.