Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Blechy u králíků

Blechy u králíkůKrálík, který je v kontaktu s ostatními zvířaty, může být napaden blechami. Blecha je hnědá a dosahuje délky 1,4 do 2 mm. Do 3 měsíců může položit 450 vajíček. Blecha žije 3-8 měsíců. Králík může být napaden blechami psa, kočky i člověka. Blechy jsou nebezpeční parazité, protože s sebou nesou nebezpečná virová onemocnění. Navíc mohou vést k oslabení organismu (živí se krví). Stává se, že silné napadení blechami může způsobit smrt králíka.

Příznaky zablešení– silné svědění
– škrábání
– přítomnost vajec blech (vypadají jako bílý písek)
– přítomnost bleším výkalů (hnědé tečky podobné jako kávová sedlina)

Boj proti blechám
Spot-on přípravky pro psy a kočky jsou pro králíky nevhodné. U králíků se používají většinou mírné spreje nebo zásypy. Vždy postupujte podle pokynů veterinárního lékaře, který musí určit přesnou dávku odpovídající hmotnosti zvířete. Nikdy experimentujte na vlastní pěst, protože může vážně poškodit vašeho mazlíčka. Kromě toho je třeba důkladně dezinfikovat králičí klece a veškeré vybavení.

Sponsor rubriky granule pro kočky.

11 Comments

 1. Dobrý den, měl jsem králíka u babičky u lesa na prázdninách. A bybička mě řekla že má prej blechy tak se chci zeptat jestli tito blechy můžou dojit i na psa a jak je nejlépe z likvidovat? Děkuji za radu je to můj nejmilejší mazlíček.
  Děkuji za brzkou odpověď Vlada

 2. Dobrý den,
  ano, blechy z králíka mohou přeskákat i na psa. Zlikvidovat blechy u psa nebude takový problém jako u králíka. Králíci jsou totiž na většinu přípravků proti blechám velmi citliví, takž určitě nedávejte žádný přípravek určený pro psa nebo kočku na králíka, protože by mohl umřít. S králíkem se stavte k veterináři, on Vám poradí a králíkovi píchne injekci, která se bude muset za 3-4 týdny zopakovat. Ale mělo by to pomoct.

 3. Dobrý den, dlouhostrstý králík, který nikd nebyl v kontaktu s jinými zvířaty dostal blechy. Chci se zeptat kolik stoji injekce u veterináře. Děkuji

 4. Dobrý den,
  cena se u každého veterináře může lišit, budete se tedy muset zeptat veterinářů ve Vašem okolí. Ale každopádně se nepokoušejte dávat králíkovi nějaký z přípravků určených pro psy a kočky, ty jsou pro králíky toxické.

 5. dobryden mam angorskyho kralicka je furt doma a nasla jsem mu v srsti cerny mali broucky pohybujou se rychle budou to asi blechy urcite

 6. tak se chci zeptat jak proti tomu a jestli neskoci na me

 7. Dobrý den,
  máte pravdu, asi se bude jednat o blechy. Proto navštivte Vašeho veterináře, aby dal králíčkovi injekci. Rozhodně doma nezkoušejte žádné přípravky pro psy a kočky, protože většina z nich je pro králíky jedovatá.

 8. Dobrý den, náš pejsem měl blechy a tak je možné že přeskákaly i na naší králičku.Dnes při mazlení jsme našli v srsti lezoucí cosi je zcela možné že to byla blecha ale dál jsme hledali a byla úplně čistá.Máme i přesto zajít k veterináři ?

 9. Dobrý den chci se zeptat. Přijela jsem bydlet k babičce i s kralickem zakrslym a on dostal blechy od koček. Mám o něj strašný strach. Nechce ani nějak jíst. Je takový nesvi. Prosím poradte. Doufám že neumre. Děkuji. Prosím odpovezte na fb

 10. Dobrý den,
  blechy u králíků jsou celkem problém. Určitě mu nedávejte žádné pipety nebo spreje určené pro kočky a psy, protože ty jsou pro králíky jedovaté. Zajděte s ním k veterináři, on mu píchne injekci, ta se bude muset za 3 týdny zopakovat, ale mělo by se to vyřešit.

 11. Dobrý den,
  K veterináři určitě zajděte. Blechy totiž nežijí primárně na zvířeti, ale v prostředí a navíc u králíků jsou celkem problém. Určitě mu nedávejte žádné pipety nebo spreje určené pro kočky a psy, protože ty jsou pro králíky jedovaté. Zajděte s ním k veterináři, on mu píchne injekci, ta se bude muset za 3 týdny zopakovat, ale mělo by se to vyřešit.