Veterinární diety

Veterinární diety pro psy a kočky

Artróza u psů a koček

Artróza u psů a koček

Co je příčinou osteoartrózy u psů?
Osteoartróza je spojena s poškozením chrupavky, což způsobuje zánět kloubu a později jeho degenerativní změny. To se může týkat jednoho nebo více kloubů. Nicméně nejčastější degenerativní změny se týkají kyčle. Příčiny tohoto stavu mohou být různé. K postupnému „opotřebení“ chrupavky dochází také věkem. Důležitým faktorem, který přispívá k rozvoji této nemoci je nadváha, protože způsobuje nadměrné namáhání kloubů. Významnou roli hrají i genetické a environmentální faktory.

Jak se chránit svého miláčka před touto nemocí?
Bohužel některá psí plemena jsou náchylná na onemocnění kloubů. Mezi ně patří labradoři a zlatí retrívři. Doporučená profylaxe je udržovat zdravou tělesnou váhu domácího mazlíčka. Důležité je pravidelné cvičení. Pes by měl chodit každý den v podobném tempu. Velké úsilí se nedoporučuje z důvodu rizika zranění.

Jaké jsou příznaky osteoartrózy u psů a koček?
Majitelé psů pozorují pohybové problémy. Domácí zvířata mají potíže dostat se z postele, nechtějí běhat, skákat, víc spí.
Jak probíhá diagnostika tohoto onemocnění?
Veterinární lékař provádí rozhovor s majitelem. Ptá se jaké příznaky jsou u zvířete pozorovány. Následuje RTG vyšetření.

Co pomáhá při léčbě artrózy?
Bohužel nemoc je progresivní. Degenerativní změny jsou nevratné a poškozené kloubní chrupavky se regeneruje pomaleji. Léčba je zaměřena na potlačení symptomů. Podávají se léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Doporučuje se krmivo pro psy přispívající k obnově kloubní chrupavky bohaté na nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (mají protizánětlivé účinky). Perfektní je plavání, které umožní trénovat svaly a chrání klouby. Psi mohou plavat v rybnících až do pozdního podzimu. Příznivý účinek na bolestivé klouby má i teplo.

6 Comments

 1. Dobrý den, potřebovala bych poradit. Máme labradora 12let. Dle vyšetření má těžkou artrózu.Lékaři nám doporučili arthronis acute 2tabl.denně.Dříve tablety zabíraly,ale už nestačí. Ještě bere enap 20mg 2×1 a furon 2×1,5. Prosím o radu co na zmírnění bolestí nohou. Váží 40 kg. Děkuji moc. Monika

 2. Dobrý den,
  vyzkoušejte nějaký přípravek, kde je obsaženo MSM, které působí protizánětlivě a současně i proti bolesti např. Colafit Max Forte, Alavis 5 (oba jsou kombinované přípravky, obsahují ještě kolagen, glukosamin, chondroitin) nebo samotné MSM v přípravku Roboran MSM 500.

 3. Dobrý den,
  mám pejska – fanku, čistokrevného ši-tzu. V únoru jí bude 10 let. Nemá nadváhu – váží 6,5 kg. Má silnou artrózu kyčlí. Každý den chodíme na procházky, podle počasí na kratší nebo delší. Dávám vždy 3 měsíce APTO-FLEX sirup. A 3 měsíce klid. To se jí chodí hůř. Chtěla jsem se zeptat, jestli se klouby u pejsků, u těchto operují. Jak je to náročné a jaký to má výsledky.
  Děkuji
  Jana

 4. Dobrý den,
  totální endoprotézy se u nás zatím neoperují, dělají to v Anglii, ale operace jednoho kloubu by Vás přišla v přepočtu minimálně na 20 tisíc. U malého pejska s artrózou by se dalo uvažovat o resekci hlavice stehenní kosti, ale myslím si, že se to tak běžně neřeší. Spíš bych Vám doporučila lék Trocoxil. Tento přípravek se nám v ordinaci u artrotiků velmi osvědčil. Jako počáteční dávka se podává jedna tableta po 14 dnech a pak jednou měsíčně. Celkem tedy dáte 7 tablet, pak se na 2-3 měsíce vysadí a můžete začít s novou kúrou.

 5. Dobrý den mám 9 měsíčního Amerického stafordšírskeho teriéra.Ma nadváhu ale už dodržujeme dietu 1.mesic.Jiz dva měsíce zjišťujeme že se špatne zveda na zadní nohy a občas má problém vylézt do schodů. Zadní nohy mu vypnou a on spadne. Podstoupil rentgen a má nález na pravé kyčli kde má vychýlení. Páteř je v pořádku. Bere leky kolagen. Chci zkusit Dornovu metodu.Prosim o Váš názor. Děkuji Kozlikova

 6. Dobrý den,
  a kdo Vám doporučil redukční dietu u štěněte? U malého dítěte byste taky omezovali živiny? Nechte ho, proboha, dorůst a dospět. Pokud se Vám zdá, že má nadváhu, tak to řešte zvýšeným pohybem a ne omezováním jídla, vždyť je to štěně… Vychýlení kyčle sice může být částečně příčinou, ale také to může být nevyváženým poměrem minerálů, teď navíc ještě všechno umocněno tou Vaší dietou. Podle mě byste se měli vrátit k normální stravě, pořídit mu nějaké kvalitní štěněčí granule a vyčkat. Kolagen můžete dávat, to mu nijak neublíží. Dornovku také můžete zkusit, ale vyberte si nějakého doporučeného a certifikovaného terapeuta. Ale podle mě bude příčina někde jinde, než ve špatné kyčli.